(Рецепт) Сок од лимон кој го чисти лимфниот систем: Руски лек кој спасил милиони луѓе од тешки болести!

Чистењето на лимфниот систем се спроведува два пати годишно: на есен и на пролет…
Лимфниот систем е важен дел од имунолошкиот систем. Неговата функција е да го заштити телото од вируси и бактерии. Тие се неутрализираат во лимфните јазли и спречува влегување во крвните садови.
Кога лимфниот систем е во добра форма целото тело работи како часовник. Меѓутоа, поради специфичната функција, лимфниот систем е склон на собирање отрови па е потребно од време на време да се направи негова детоксикација.
Тоа е особено добро за луѓето со респираторни проблеми, кардиоваскуларни и бубрежни болни, и лица со хроничен замор.

Детоксикација на лимфниот систем
Портокал, грејпфрут и лимон се задолжени за чистење лимфи. Овие плодови се богати со витамини и овошни киселини кои совршено ги чистат лимфите. Поради тоа во случај на настинка или грип се препорачува обилно конзумирање на овие овошја кои го подобруваат имунитетот.

Чистење на лимфниот систем со методот на Вокер
Сокот од лимон мора да биде чист, без додатоци вода и шеќер. Се пие половина час пред оброк или еден час по јадењето со сламка, за да не се оштети глеџта на забите. Потоа устата исперете ја со вода во која е додадена лажица сода бикарбона. Тоа ќе ја неутрализира киселината во устата.За да спроведете чистење на лимфите со сок од лимон ќе ви бидат потребни 200 плодови лимон.
Во текот на 12. дена мората да искористите околу 201. лимон.
Прв ден – користете 5 лимони
Втор ден – 10.
Трет ден – 15.
Четврти ден – 20.
Петти ден – 25.
Шести ден – 25.
Седми ден – 25.
Осми ден – 25.
Деветти ден – 25.
Десетти ден – 15.
Единаесетти ден – 10.
Дванаесетти ден – 6. лимони.

Кај хроничните болни после првиот третман доаѓа до олеснување, а потоа болеста може да се врати. Во тој случај потребно е да се спроведе лекување по скратена постапка:
Прв ден – се пие сок од 1 лимон
Втор ден – сок од 2 лимони
Трет ден – сок од 3 лимони
Четврти ден – сок од 4 лимони
Петти ден – сок од 5 лимони
Шести ден – сок од4 лимони
Седми ден – сок од 3 лимони
Осми ден – сок од 2 лимони
Деветти ден – сок од 1 лимон.
Во текот на овие девет дена ќе искористите околу 25. лимони.

Сок од лимон, цвекло и морков
Потребно е: 2 килограми лимони (со кора и без семки), 2 килограми цвекло, 2 килограми моркови, 2 килограми калинка, 2 килограми брусница, мед
Исцедете сокови од секој зеленчук, т.е, од секое овошје посебно, а потоа се измешајте. Додајте мед и оставете се во еден сад со капак, во фрижидер. Земете 50 мл од сокот и разблажете со 50 мл топла вода и пијте 10 дена секое утро на празен желудник. Потоа направете пауза од пет дена. Повторете ја оваа кура на испивање сок во наредните 15. дена.
Специјалистите препорачуваат чистење на лимфите со овој сок два пати годишно – на есен и на пролет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Преправена“ виенска чоколадна торта

Никогаш доволно рецепти за десерти кои се подготвуваат брзо и едноставно, а воодушевуваат со вкусот. …