„Дедо ми ми е воедно и татко, а вујковците ми се браќа“: Јас сум производ на СТРАШЕН ИНЦЕСТ кој остави СТРАВИЧНИ ПОСЛЕДИЦИ на моето тело и ум!

Самата Рексан Џонс преживеала злоупотреба од нејзината родена мајка, а за нејзината баба, која ја тепала и ја злоупотребувала, таа беше дете на сатаната
„Многу малку луѓе ја знаат целата вистина за моето детство. Моите пријатели знаат само малку – дека сум посвоена, дека моите родители починаа, дека ми е непријатно кога сум во голема гужва, но не и за деталите. Сега зборувам со надеж дека ќе ги инспирирам другите во слична ситуација да побараат помош, но и затоа што сакам да се поврзам со луѓе слични на мене“.
Така ја започнува својата шокантна исповед Рексан Џонс од Тенеси, која себеси се нарекува „производ на инцест“. Ова е нејзината приказна.


„Јас сум резултат на инцест. Дедо ми ја злоупотребуваше мајка ми а неговата ќерка со години. На крајот мајка ми забремени, и јас сум резултатот. Дедо ми е исто така и мој татко, а неговите седум деца, моите тетки и чичковци, исто така се мои браќа и сестри.
Со години, мајка ми, најстарото дете на мојот дедо, страдаше од негова злоупотреба. Тие имаа изопачен договор, а нејзиниот став бил: мене прави што сакаш, но остави ги моите сестри на мир. Имала 18 години и веќе ме роди кога дознала дека нејзиниот татко не го исполнил ветувањето и дека ги злоупотребил и другите ќерки. Потоа таа избегала и го пријавила.
Моето семејство избегна скандал и внимание на јавноста изолирајќи се од општеството. Секој од нив живееше за себе, во различни мотели и не ги испраќаше своите деца на училиште. Со бизарна случајност, мајка ми отиде да ја пријави злоупотребата во исто време кога полицијата ги бараше нејзините двајца браќа. Нивните приказни беа толку слични што полицајците ги поврзуваа точките и ја склопуваа загатката.
Поминаа шест месеци додека мајка ми конечно не се распадна и призна дека забременила со нејзиниот татко. Тие направиле тест за ДНК и се покажало дека е точно. Мојот дедо и татко беше осуден на 20 години затвор и влезе во регистарот на сексуални престапници. Тој беше ослободен пред две години, и јас редовно го следам неговото живеалиште за да се осигурам дека тој не е блиску до мене.
За жал, не бев сигурна кога мојот татко отиде во затвор. Мајка ми почна да зема дрога, таа најде момче и ме користеше, тригодишно девојче, како дел од нивниот сексуален живот – ме сликаше и ме снимаше во тие ситуации и тоа го продаваа како детска порнографија. Едно од моите најрани сеќавања е кога таа викаше на мене затоа што одбив да му угодувам на нејзиното момче. Мајка ми се обеси на 7. август 1996. година. Имав скоро пет години.
Тогаш се преселив кај баба ми, која беше тивок сведок на ужасите на нејзиниот сопруг. Таа не беше во добро ментално здравје и ме гледаше како плод на неверството на нејзиниот сопруг. Во главата, нејзината ќерка не била нејзината ќерка, туку љубовница на нејзиниот сопруг. Затоа редовно ме тепаше и ментално ме злоупотребуваше. Ме нарече дете на сатаната.


Карактеристично е за тинејџерите дека се полни со гнев и бунт. Бев полнљ со опасна омраза и презир и експериментирав со алкохол и секс. Забременив на 16-годишна возраст и тоа дете го промени мојот живот на подобро.
Престанав да пушам и да пијам во истите секунди кога дознав дека сум бремена и ја вложив целата моја моќ да му дадам на тоа дете подобар живот отколку што имав. Кога се породив, лекарите во мене видоа само една бремена тинејџерка полна со лузни и модринки, така што ги повикаа социјалните работници. Јас и мојот син бевме испратени во згрижувачки дом. Сепак, социјалниот работник кој ни беше доделен беше истиот што им помагаше на мајка ми и браќата пред многу години. Таа реши да ме посвои кога имав 17. години.
После тоа, имав малку нормален живот. Завршив средно училиште. Се омажи за таткото на своето дете. Имавме уште еден син, а мојот сопруг отиде да работи како полицаец.Сите тие години, како работничка, мајка на две деца и самата тинејџерка, страдав од вознемиреност и депресија. Имав и еден обид за самоубиство, затоа завршив во ментална установа. Тоа е кога почнав да разговарам со лекарите и водев дневник. Јас пишував цело време, дури и додека јадев. Сè излезе од мене. Јас сè уште ги читам тие дневници денес, за да се потсетам колку сум силна.


Моите пријатели сè уште ми се голема поддршка. Јас и мојот сопруг се разведовме, но неговата нова сопруга е мојата најдобра пријателка денес и ми помага да ги надминам нападите на вознемиреност.
Имам и куче за терапија, обучено да ги препознае моите ‘окинувачи’, а потоа буквално ќе седи на мене сè додека не се смирам. Кога имам напад на паника, тој може да ги лоцира точките на притисок врз моето тело и да ги турка со главата сè додека не се вратам во нормала.
Мора да се прашувате што е моето општо здравје, бидејќи јас сум производ на инцест. Јас двапати имав карцином на грлото на матката и со години имав артритис бидејќи моите зглобови никогаш не се развиле како што треба. Еден доктор ми рече дека сум 23-годишна жена во тело на 53-годишна жена.
Има и мои синови. Едниот е шест, другиот четири. Сè што знаат за мама е дека таа е сирак и дека сум посвоена. Кога сум со нив, среќна сум. Тие се моја единствена мотивација да станам од кревет, да одам на работа и да се насмевнам. Циклусот на злоупотреба во нашето семејство престана со мене“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Преправена“ виенска чоколадна торта

Никогаш доволно рецепти за десерти кои се подготвуваат брзо и едноставно, а воодушевуваат со вкусот. …