(ФОТО) Стравично убиство: Го застрелал соседот поради ТВ шоу…

Приказната за убиството на геј млад човек е документарен хит на Нетфликс. Експертите го анализирале Џонатан и пресметале дека постои шанса и тој да е геј, но не смеел да го признае тоа поради страв на неговиот татко.
Тие се запознале случајно преку заеднички пријател. Постариот брат на Скот, Амедуре живеел во истото соседство каде што живеела неговата пријателка Дона Рајли. Еден ден на паркингот пред зградата на неговиот брат, 32-годишниот Скот го затекнал 24-годишниот Џонатан Шмиц како ги поправа сопирачките на автомобилот на Дона.
„Скот исто така беше електричар, така што наскоро најдоа заеднички теми“, вели постариот брат на Скот, Френк, додека го разгледува семејниот албум со фотографии.

Четворицата браќа израснале со прилично либерални родители и Френк сфатил дека Скот е геј кога биле тинејџери.
„Ние не го сметавме тоа за проблем, дури и татко ми го прифати. Скот секогаш беше повлечен и мирен човек, но тој воопшто не беше феминизиран. Всушност, тој беше во војска, се здоби со мускулатура и сакаше да го гледа „Џени Џонс шоу“. Тој беше многу заинтересиран за телевизија. Да не заврши така, можеби денес ќе работеше во некоја телевизиска екипа. Кога беше дома, тој не пропушти ниту една епизода на „Џени Џонс шоу“, вели Френк Амдуре за неговиот помлад брат.

Џени Џонс, актерка и пејачка, станала водителка на шоу кое се емитуваше на американската телевизија во есента 1991 година, скоро во исто време со бизарното „Џери Спрингер шоу“. Сепак, првите две години Џени Џонс сакала да стане втора Опра Винфри. Во емисијата се зборувало за здравјето, кулинарските рецепти, одгледувањето деца. Но, со текот на времето, битката започнала за секој гледач. Ваквите телевизиски „спектакли“ станаа вистински проблем во текот на 80-тите и 90-тите.

Во еден момент на американската телевизија, по Сали Џеси Рафаел и Фил Донахју, тргна Опра Винфри, а тука имало и на нашата ТВ публика помалку познати како Моури Пович, Монтел Вилијамс, Рики Лејк и многу други. Затоа „SЏени Џонс шоу“ наскоро морало да го промени својот концепт и да се прилагоди на пазарот. Џени Џонс не станала втора Опра туку нова верзија на Џери Спрингер. Во своето шоу, таа поканувала анонимни луѓе кои сакаа да признаат некои од нивните добро скриени тајни пред публика од милионски аудиториум.

„Ако сакате на вашата пријателка од ист пол да и признаете дека сте заљубени во неа или него, јавете се на 312-836-94-55“, ги повикала Џени гледачите и исто така ја објавила темата за една од нејзините идни емисии.
Скот, како голем обожавател на enени onesонс, реши да стапи во контакт. Дона Рајли и тогаш 32-годишниот Скот Амедуре веќе седеа во студиото, кога водителката ја објави темата на емисијата:
„Ако имате тајна, ако сте заљубени во пријател или пријател од ист пол, што ќе направите: 1. ќе му напишете писмо и ќе ги признаете своите чувства 2. ќе му кажете приватно, па дури и да ве одбие, или 3. ќе му кажете дека сте геј, да се надевате дека е и тој, и тоа пред милионски Т аудиториум.

Публиката започнала да вреска и да аплаудира, а камерата се свртела кон Скот и Дона. Третиот гостин – Џонатан Шмиц – сè уште бил во бекстејџ и не знаел што го чека кога ќе им се придружи на своите пријатели во студиото. Сè што знаел е дека некој од нив ќе му признае дека е заљубен во него. Со громогласен аплауз, Џонатан се појавува на сцената, се поздравува со својата пријателка Дона и доаѓа до Скот, се ракува со него, а Скот цврсто го прегрнал. Кога водителката му рекла дека го чека големо изненадување, Џонатан прво помислил дека станува збор за Дона. И кога дознал дека всушност Скот е заљубен во него, тој почна со сила да се смее, покривајќи го лицето со дланките.

„Не, не мислам дека сум геј. Јас сум хетеросексуалец“, рекол Џонатан Шмиц, со забележителна голема доза на нервоза и непријатност.
После уште неколку прашања, кои Џени му ги поставила, таа се свртела кон Скот и го прашала што ќе прави со Џонатан ако тој дојде кај него, на што тој одговорил:
„Па, дома имам голема висечка мрежа за лежење. А, со тоа оди и шлаг, шампањ…

Но, кога Џонатан рекол дека е хетеросексуалец, Скот рекол дека е добро, и дека не е премногу разочаран. После шоуто, тројцата пријатели се упатиле дома заедно и продолжиле да се дружат. Тие отишле на пијалок, а Скот и Џонатан продолжиле да се шегуваат за сметка на целата ситуација. Никој не бил лут или повреден и немало индиции дека три дена подоцна сите медиуми ќе известуваат за невидено злосторство сна кое кумувала телевизиска емисија.

 

Причината беше шегата на Скот. Оставил портокалово сигнално светло на вратата на Џонатан за да ги обележи работите на патот, со нејасна порака на која пишува „Ти имаш справа што го исклучува ова“. Тоа требало да биде само продолжение на зафрканцијата, но за Џонатан тоа беше окинувач. Тој отишол во продавница за пиштоли, купил пушка и се упатил кон куќата на Скот. Кога Скот се појавил на вратата, Џонатан му испукал два куршуми во градите. Тој се обидел да се скрие зад столче на лулање, но не успеал.

Брзата помош пристигнала неколку минути подоцна, но на Скот повеќе му немало спас. На судењето на Џонатан Шмиц биле презентирани разни докази за да се намали неговата казна за убиство со предумисла, кое носи казна затвор од 25. до 50. години. Сведочел дека е депресивен, дека неговиот татко физички го малтретирал како дете. Таткото на Џонатан на суд признал дека е хомофобичен, дека ги презира хомосексуалците и користел навредливи изрази за нив. Експертите дури го анализирале Џонатан и пресметале дека постои шанса Џонатан да е геј, но не му било дозволено да го признае тоа од страв од неговиот татко, но дека главниот предизвикувач за убиството е неговиот настап на „Џени Џонс шоу“.
„Ова се емисии кои манипулираат со човечките чувства, ги доведуваат луѓето во непредвидени ситуации, се чепка низ нивните најдлабоки скриени тајни пред милионска публика, а публиката го гледа тоа затоа што им е утеха дека сè е во ред со самите нив. Секако, ваквите емисии постојат затоа што има доволно луѓе кои сакаат да го видат тоа, а тоа е најважната работа за авторите на шоуто, затоа што станува збор за заработка на пари“, објаснил експерт за медиуми.

Семејството Скот го тужел Warner Brothers, кои ја дистрибуирале емисијата, верувајќи дека тие се главните виновници за смртта на нивниот член. Првостепениот суд донел пресуда дека на нив мора да им се плати отштета од 25.000.000 американски долари, но по жалбата, Џени Џонс и продуцентите биле ослободени,успеале да не платат ниту еден цент на крајот. Емисијата никогаш не била прикажано на телевизија, а во 1995 година Џонатан Шмиц бил осуден на 25. години затвор. Излегол во 2017. година, по 22. години. „Џени Џонс шоу“ престанало да се емитува во 2003. година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Налеј, Налеј“, љубовна приказна која ги руши сите рекорди

Спотот за водечката нумера на серијата „Македонија“ – “Налеј, налеј“ која ја доживеа својата промоција …