(Рецепт) Со мајчина душица намалете го ревматизмот: Направете тинктура која ќе ја втривате на болните места!

НА ОНИЕ кои страдаат од чести воспалувања на бронхиите, секрети во белите дробови, имаат слабо варење и нередовни столици или имаат ревматски болки, треварите им советуваат мајчина душица. Ова мајско растение се користи и во случај на нарушувања на бубрезите и мочниот меур.
Мајчина душица се препорачува за грчеви во стомакот и матката, како и менструална болка. За таа цел, сушените цвеќиња и стеблата треба да се загреваат во сад на шпоретот, потоа да се стават во памучна перница и нежно да се завиткаат околу стомакот. Оваа обвивка може да помогне и во случај на оток и модринки.
Чајот се подготвува со истурање на лажичка мајчина душичка над чаша врела вода. По половина минута, чајот се прецедува ии се пие топол во мал голтки, што е можно потопол. Две чаши од овој чај се доволни во текот на денот.


Во народот се верува дека купките од мајчина душица им го враќа здравиот сон на многу нервозни и немирни деца. Истото важи и за возрасните кои страдаат од нервоза и депресија.
Тинктурата од мајчина душица помага најдобро кај ревматизмот. Наполнете литарско шише со цвеќиња и истурете ракија, јачина од 40. степени и оставете го на сонце 14. дена. По потреба втривајте на болни места.


Направете сируп за да ги смирите воспалените бронхии и кашлицата. Со влажни раце ставете цвеќиња од мајчина душица и стебланца во тегла. Наредете ги добро набиените слоеви на растението и кристал шеќер додека не ја наполните теглата. Оставете да отстои на сонце 21. ден. При топење на шеќерот цветовите и стебленцата се натопуваат со шеќер, мора да се додаде и малку вода. Добиениот сируп потоа се готви на тивок оган додека водата не испари од него.Се препорачува сирупот да се чува во стаклена тегла во фрижидер и да се зема по 1 лажица дневно.

*Консултирајте се со лекар пред да почнете со примена на овие народни рецепти.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Преправена“ виенска чоколадна торта

Никогаш доволно рецепти за десерти кои се подготвуваат брзо и едноставно, а воодушевуваат со вкусот. …