(ВИДЕО) Шокантни документарци: Како ладнокрвен убиец станал жртва на сексуален напад

ПРВИТЕ неколку недели од карантинот „Tiger King“ на Нетфликс беше апсолутен хит и навистина не е тешко да се сфати што ја освои публиката. Накратко, тешко е да се опише количината лудост со која авторите успеале да се впуштат во неверојатни седум епизоди за овие сменети водачи на приватни зоолошки градини /сексуални култови.
Но, како што неделите одминуваа, фокусот започна да се префрла на други серии и филмови бидејќи медиумите почнаа да пишуваат сè повеќе за хаосот што владее во Америка, со посебен акцент на американскиот капитализам кој започна да попушта на шевовите и да ги покажува сите свои слабости. Покрај тоа, вниманието го привлече шпанската серија Money Heist, која исто така сервираше и силна анти-капиталистичка порака што им се допадна на гледачите. Netflix се покажа како совршено место за секој што бара содржина од ваков вид.
Една од предностите на оваа услуга за стриминг е секако документарната серија и филмови, а она за што ретко се пишува во медиумите се документарци за проблематичното американско судство.
Се разбира, секогаш можете да најдете излез во т.н. шокдокументарни филмови како Fyre, Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez, Wild, Wild Country или нивниот класик Making A Murderer. Нивната цел е да го шокираат и привлечат вашето внимание со сензационализам, но има и такви кои се далеку посуптилни во нивната порака иако не помалку шокантни.

The Innocence Files


Документарецот се појави минатиот месец во соработка со Innocence Projectom, но не го привлече вниманието што несомнено го заслужува. Исто така е еден од најдобрите примери за тоа како судството во Америка не функционира на сите начини, а во шест епизоди се занимава со погрешно осудени луѓе и колку работи може да тргнат наопаку за некои луѓе.
На пример, судските докази можат да бидат не само сомнителни, туку и целосно лажни, а во исто време можат да обезбедат осуда. Манипулацијата со изјавите на сведоците е друго прашање за обезбедување пресуди и никој не одговара за сите овие пропусти.


Trial By Media


Документарецот се занимава со сензационализам на медиуми од 1980-тите до денес и открива како камерите на судницата и целодневното известување влијаат врз судот и поротата.

How to Fix a Drug Scandal

Серијата се занимава со случајот од 2010. година во кој два државни хемичари влијаеле на десетици илјади пресуди во државата Масачусетс. Се разбира, сето тоа на штета на малцинствата. Добро режиран документарец кој често се потпира кон сензационализам, но на крајот сепак успева јасно да ја пренесе пораката и да им даде простор на експерти кои ги посочуваат сите пропусти.

Cyntoia Brown: Murder to Mercy

Станува збор за проблематичен документарец, снимен без дозвола од Браун, но успева да го следи патот од ладнокрвен убиец до исплашена жртва од сексуален напад. Покрај тоа, се покажува колку се немилосрдни ваквите испитувања.

Time: The Kalief Browder Story

Шокантна документарна серија за Калиф Браудер, тинејџер од Бронкс, кој, без судење, е затворен 1.000 дена, за наводна кражба на ранци.

Dirty Money

Друга серија на големиот Алекс Гибни која не се справува толку многу со правниот систем, но првенствено е осуда за корумпирана и алчна земја во која 1% од најбогатите имаат можност да се извлечат со помалку или повеќе кривично дело.

Подготви:Г.О.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Зверев признал дека боледува од дијабетес

Александар Зверев јавно признал дека со години боледува од дијабетес и најави формирање на фондација …