(ВИДЕО) Римски мозаик пронајден под лозје во Италија!

Римскиот патос украсен со мозаици беше откриен под лозовите насади во северна Италија, по повеќе децении пребарување и ископувања, пишува Би-Би-Си.
Истражувачите во провинцијата Неграр ди Валполиела, северно од Верона, ги објавија првите фотографии од добро сочуваниот патос што „се криеше“ под неколку метри земја.
Според официјалните лица, научниците први откриле потенцијални траги и остатоци од римска вила за време на истражувањето спроведено пред повеќе од еден век.


По понатамошните студии на страницата, тие утврдиле дека голем дел од вилата е сеуште под земја, а за време на истражувањето кое неодамна било продолжено, дојдоа до првите конкретни резултати.
Сликата што беше објавена на социјалните мрежи покажува дел од подот кој е украсен со богат мозаик.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за среда, 15.07.2020: Избегнување на отворен дијалог со блиска личност е знак на емоционална слабост…

Овен Љубов: Во средбата со некој близок, нема потреба да реагирате импулсивно, да го контролирате …