(Рецепт) Фрижидерот е празен? Време е за „Гренадир марш!“

Ова војничко јадење е совршен оброк во време кога во фрижидерот нема ништо, затоа што сите во куќата имаат макарони и компири.
Компири и неколку макарони се основните состојки на ова јадење, а секоја куќа ги има. Ова старо јадење беше осмислено од готвачи, а можеби и од самите војници од времето на Наполеонските војни.
„Гренадир Марш“ е исклучително заситно јадење и не треба да се прави во големи количини. Во Војводина се нарекува „насуво со компири“, а постои во безброј варијанти. Имено, може да се јаде со сланина, но и со сирење.


Состојки:
3 бели компири
2 шаки макарони (машнички)
кромид
сол, бибер
црвен пипер
парче сланина, по желба
Подготовка:излупете ги компирите и исечете на ситни коцки, па сварете. Компирите можат да се варат и цели, во лушпа, а потоа да се сечат, но на овој начин тие ќе бидат подготвени побрзо. За тоа време, исто така се варат макароните. Може да се користат и други тестенини, но машничките се во оригинален рецепт.
Пржете го кромидот во тава додека не стане стаклест, а потоа додадете една лажица сос и се пржете многу кратко. Ако сакате да додадете сланина, испржете ја заедно со кромидот.
Истурете ги компири и макароните во иста чинија, а потоа измешајте ги со кромидот и зачините. Јадењето зе готово!Ако претерате со количината на варени тестенини, можете да направите слатки од тоа! Одделете ги вишокот тестенини во посебен сад и посипете го со шеќер во прав и мелени ореви.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кои се новите трендови во љубовните врски и како пандемијата влијаеше на нив

Најавени се нови трендови во љубовните врски, а истражувањата покажаа дека пандемијата има прилично големо …