ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Во Америка повеќе од 100.000 мртви, Перу ново жариште

* Повеќе од 5,6 милиони луѓе се заразени со корона вирус ширум светот
* Повеќе од 352.000 умреле
* Соединетите држави се најтешко погодената земја, со најмалку 100.000 смртни случаи. Следат Велика Британија со 37.000 смртни случаи, Италија со скоро 33.000 и Франција со 28.530


Бразил дневно има повеќе смртни случаи отколку САД


Во Бразил, втор ден бројот на нови смртни случаи од коронавирус е поголем отколку во САД.
Најмалку 1.039 смртни случаи се пријавени во последните 24 часа, а 683 лица починале во САД во истиот период. Вкупниот број заразени е 391.222, а 24.512 мртви


Перу ново жариштеПеру регистрираше повеќе од 5.000 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, а таа земја е, покрај Бразил, најголемото жариште на коронавирус во Латинска Америка.
Бројот на потврдени случаи се зголеми на најмалку 129.751, а починаа 3.788 лица.

РЕГИОН
Словенија – 1.469
Хрватска – 2.244
БИХ – 2.416
Србија – 11.227
Македонија – 2.014
Црна Гора – 324
Албанија – 1.029
Грција – 2.892
Бугарија – 2.460

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се чествува Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста): Нејзината икона има чудотворна моќ, па жените кои сакаат пород треба да го направат ова

Македонската православна црква денеска прославува голем празник, Пречиста Богородица. Кога Пресвета Дева Марија наполни три …