Во 24. година починал младиот англиски фудбалер Кристиан Мбулу

Дефанзивецот на англискиот „Мооркабе“ и поранешен фудбалер на „Милвол“ и „Мејвел“, Кристијан Мбулу, почина. на 24-годишна возраст, јави Би-Би-Си.
Мбулу, кој е роден во Лондон, ја започна својата кариера во редовите на „Милвол“, а покрај Морекамбе, на кого му се придружи и во јануари, играл и за Брентвуд, Брентри и Крива.
Морекамбе го опиша Мбулу како „исклучително популарен член на тимот“ и рекол дека неговата ненадејна смрт е голем шок за сите. Клубот не ја наведе причината за смртта на младиот фудбалер.

„Болната загуба ќе ја почувствуваат сите што имаа чест да го познаваат“,порачале од англискиот клуб.
Мбулу го напуштил Милвол во 2018 година и потпишал за Мајкровел. Тој одигра шест натпревари за клубот од Шкотска и потоа се пресели во Кру, од каде дошол во Морекабе.
„Ние сме шокирани од веста за смртта на Кристијан. Тој беше таков пријателски и пристоен млад човек. Сите го сакавме овде на паркот Фер“, рекол Мајвел.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) НЕОДГОВОРНА ТЕТКА – Полицијата покренала истрага: Роналдо Јуниор (10) бил сам на џет ски – тато Кристиано ќе мора да плати КАЗНА!

Тетка Елма сето тоа уредно го објавила на Инстаграм… Кристијано Јуниор (10) се одмара и …