ВАКА ЌЕ ИЗГЛЕДА ТУРИЗМОТ ВО ТУРЦИЈА – Наместо шведски стол – храна на киоск, а туристите ќе носат КОРОНА НАРАКВИЦИ: Еве како ќе изгледа летувањето!

Во петокот, турските хотелиери испратија „изјава за хигиена“ до туристичките агенции и стандардите што ќе треба да ги почитуваат туристите.
Турските хотелиери ја сфатија коронарната инфекција многу сериозно и сите вработени мораа да поминат детална „обука за хигиена“. Тие нема да остават ништо на случајот, но дали тоа ќе биде одмор на кој сме навикнале?
Од моментот кога гостинот ќе влезе во хотелот, тој ќе биде под постојан надзор, а куферите ќе бидат дезинфицирани, а потоа ќе бидат испратени во собата. Собариците ќе изгледаат како „Марсовци“ – тие ќе бидат опремени со маски, престилки, визири, ракавици и ќе ги чистат просториите со хартиени крпи, а ќе ги мијат постелнините на 90 степени. Незгодниот дел следи.

Турција се грижи за здравјето
Секој хотел има своја „изјава за хигиена“, а упатствата за, на пример, познатиот хотел „Кемпински“ содржат 52. детални ставки. „Шервуд“, од друга страна, напишал сè на 16 страници и го објавил на страницата.
Секој хотел има своја изјава за хигиена.
За време на пријавувањето на сите туристи прво ќе им ја измерат температурата, а потоа ќе треба да пополнат формулар (со еднократно хемиско пенкало) и да ги дадат сите информации за себе: каде досега патувале, што работеле, здравствениот статус, телефонски број на роднини во случај на болест,но исто така и својот контакт за да хотелот може да ги повика ако се испостави дека некој имал вирус. И тогаш добиваат посебна „корона нараквица“.
Термо камери ќе ја мерат температурата на телото на гостите без прекин
На секој агол ќе има средства за дезинфекција и маски. Термичките камери ќе работат во хотелот цело време и ќе се следи телесната температура на гостите. Значи, не е мудро да кивате, ниту е паметно да се добие сончаница. Ако некому му се промени температурата ќе биде тестиран (на сметка на осигурувањето), па доколку е позитивен, луѓето во скафандери ќе го отстранат од хотелот и ќе го одведат во болница (на свој трошок). Тогаш се предупредува здравствената комисија и сите гости ќе бидат тестирани.

Сепак, тоа не би требало да се случи, бидејќи се воведени ригорозни хигиенски мерки. Сè ќе биде темелно измиено, исчистено и проветрено. Турските хотелиери ќе ги проветруваат сите простории со нано-сребрена технологија и методот за магла ULV, односно озон. Сè што може, ќе се користи еднаш и ќе се фрла.

Распоред на храна
појадок – 7.00-9.00 појадок 2 група 9.00-11.00 ручек 1 група 12.00-13-30, 2 група 13.30-15 вечера 1 група 18.00-20.00, 2 група 20.00-22.00 вечера,ужина 1 хрупа – 12.00-15.00, 2 група – 15.00-18.00.

Запомнете го овој збор: WeServe
Шведската маса оди во историјата. Рецепционерот на гостинот ќе му ја даде споменатата „корона нараквица“ што ќе значи дали ќе оди на појадок од 7,00 до 9,00 часот или од 9,00 до 11,00 часот. Втората група ќе има нараквица со различна боја.

Храната ќе стоие зад проѕирна преграда и ќе биде достапна како на киоск.
Келнерите ќе имаат нараквици со различна боја, па некои ќе ги земат, а други ќе донесуваат јадењата садови. Ова е важно затоа што нема повеќе „шведски астал“, но туристите на крајот ќе можат да стигнат до храната што е разделена со транспарентна бариера и да го побараат она што го сакаат на „киоскот“. Тие нема да можат да ја користат ниту машината за кафе.

Нема да има повеќе чепкалки за заби на масата!
Масите ќе бидат оддалечени 1,5 метри една од друга, а столчињата 60 сантиметри. Навлаките за чаршафи нема да бидат направени од материјал, туку од хартија. Нема да има сол, бибер, масло, оцет, салфетки, па дури и чепкалки за заби на масата! Сето ова ќе го донесе келнерот, ако гостинот побара.


Нови правила во рестораните
Правила:
Маските се носат на сите затворени места каде што има луѓе, освен на плажа
Лифтот се користи само доколку е потребно
Пешкири се предвидени на плажа и веднаш се враќаат
Бројот на места покрај базен и на плажа е ограничен
Одењето во теретана се најавува
Социјалните контакти се сведени на минимум
Нема да има повеќе автомати за пијалок
Бројот на активности ќе биде драматично намален. Аниматори ќе работат, но само на отворено со мал број луѓе. Игротеките ќе бидат затворени, а забавата за деца ќе се одржи само на отворено. На децата нема да им се дозволи да им приоѓаат на автоматите за сокови, туку келнер ќе им донесе пијалоци.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) МОРБИДНО – КОРОНА ЖУРКАТА ГО ЧИНЕЛА ЖИВОТ: Отишол на забава да докаже дека ковидот е измама, а во последните часови горко се покајал!

Еден млад човек од Тексас кој починал од коронавирус е жртва на грозоморен тренд на …