Се враќа најјаката лига во светот и тоа со големо дерби

Далеку најсилното европско, а со тоа и светско национално фудбалско првенство, кој на табелата на коефициенти на УЕФА е со дури 11 бода предност пред првиот вицешампион во Премиер лигата, се враќа по тримесечна пауза поради пандемијата на коронавирус. Објавен е и датумот на продолжение.
El Partidazo de COPE, исклучително многу слушана шпанска радио емисија за фудбалот и сигурен извор, објавил дека се донесени две важни одлуки на синоќешната средба на Ла Лига и раководствата на клубовите, кое траело со часови.
Започнуваат групни тренинзи, а потоа и натпреварите
Клубовите од Примера, чии играчи започнаа да тренираат индивидуално или во различни делови од теренот пред две недели, можат да тренираат во групи од 1. јуни.
Она што со нетрпение го чекаат не само шпанците, туку и љубителите на фудбалот ширум светот, следува на 19. јуни. Потоа, со големото градско дерби помеѓу Севилја и Бетис, сезоната 2019/2020 продолжува. Ла Лигата.

 

 

Коронавирусот ужасно ја погоди Шпанија
Прекината во март заради короната што ја опустоши Шпанија, втората најпогодена земја во светот од оваа болест, според официјалните бројки на заразените и мртвите. Со потврдени 233. илјади случаи и 28. илјади смртни случаи од коронавирус, само САД поминаа полошо од тоа.
Пред две недели Шпанија ги опушти строгите мерки на изолација и социјална дистанца, воведени за да се спречи ширењето на короната, по што започнаа дискусиите за продолжување на спортските натпревари.

Ла Лига беше прекината среде тензична битка за титулата, Лигата на шампионите и опстанокот
Најинтересно е секако Ла Лига. Беше прекината на 11. кола пред крајот во екот на напната битка за трите најважни цели: титулата шампиони, местата кои водат во ЛШ и опстанокот во Лигата.
Барселона е на врвот со само два бода предност пред Реал. За двете преостанати места што водат до ЛП следната сезона, дури пет клуба (Севиља, Реал Сосиедад, Хетафе, Атлетико, Валенсија) се борат, во распон од само пет бода. На дното, во голема борба за живот во првата лига, се шест клуба.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Тоа е Хамилтон: Вчера меѓу последните, денес најбрз!

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, го постигна најдоброто време на последниот тренинг пред трката во …