ПРВИ СИМПТОМИ – Добро погледнете ги своите нокти: Ако забележите точка задолжително одете на лекар!

Промените на ноктите обично не се единствениот и првиот симптом на болеста, така што не секогаш се појавуваат, но можат да бидат јасен показател за да одите на лекарски преглед.
Белите промени на ноктите


Белите попречни линии или дамки се нарекуваат Месови ленти, и може да се појават како резултат на труење, проблеми со срцето, маларија, а тие исто така можат да бидат последица на хемотерапија, како и интоксикација со јаглерод диоксид.
Белата боја може да се појави и затоа што ноктот се кренал од кожата, односно лежиштето. Причината може да биде повреда, но исто така и инфекција, псоријаза, хипертироидизам, исто како што причина може да бидат производите што ги користиме на ноктите.
Комплетно белите нокти можат да укажат на дијабетес, проблеми со црниот дроб или проблеми со срцето, и тие често се појавуваат поради стареење. Првиот знак и анемијата исто така се применуваат како бели дамки на ноктите.
Ако ноктот не ја промени бојата како резултат на телесна повреда, време е за целосен специјалистички преглед
Жолти нокти


Кај жолти нокти, плочата се здебелува, а причина за овој процес може да бидат нарушувања на лимфната дренажа, ревматоиден артритис, но и првиот сигнал за малигни заболувања, како и имунодефициенции и проблеми со дишните патишта.
Псоријазата исто така може да биде причина за жолти нокти. Покрај тоа, жолтите нокти се последица на пушењето, особено со прстите на рацете каде што се држи цигарата.
Сини, зелени или кафеави нокти


Сините нокти покажуваат проблеми со белите дробови, а исто така можат да бидат предизвикани од лекови или анемија.
Зелените нокти можат да бидат предизвикани од бактериска или габична инфекција, исто како што може да бидат зелени поради синдром на жолта нокти.
Кафеавите нокти се предизвикани од тешка повреда на ноктите. Ако не сте повредени, меланомот може да се скрие под темниот лак, и обично е во форма на редовна линија.
Кафеавата боја може да биде предизвикана и од бактериски или габични инфекции.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто луѓето ги оставаат партнерите кои ги сакаат?

Најтежок дел од секој љубовен однос е раскинувањето, дури ако и сами сте го иницирале …