(ВИДЕО) Среќен роденден Новак Ѓоковиќ!

Најдобриот тенисер на светот и балкански спортист на сите времиња денес полни 33. години. А со цел да им честитам на Новак Ѓоковиќ на својот роденден, ние замисливме што,покрај вообичаените желби, може да се посака на некој вистински шампион.
Затоа, нека биде вака, сакаме тој да игра тенис и да продолжи да игра со ривалите долго, долго време. Сакаме тој да се буди секое утро без никакви болки. Сакаме тој да најде мир и задоволство во сè што прави. И, се разбира, да ги издува сите 33. свеќи во исто време и да му се остварат сите желби.

А шампионското патување на еден од најголеми спортисти, а според многумина најголем без сомнение, започна на 22.05.1998 година во Белград, кога мајката Дајана и таткото Срѓан го добија своето прво дете. Четири години подоцна, тој започна да тренира тенис и без многу двоумење рече дека е таму за да стане „првиот рекет на светот“. Тој прв тренинг на Копаоник со познатата Јелена Генчиќ беше првиот чекор во кариерата на големиот тениски ас.

Гледајќи го неговиот идол Пит Сапрас, Новак се разви и прерасна во светска легенда на тенисот. До неговиот 33. роденден, тој може (и треба) да се гордее со 17. Гренд Слем титули.

Тој осум пати го освои Австралија опен, триумфираше еднаш на земја на Ролан Гарос, крена три трофеи на УС Опен во Њујорк, а пет титули на Вимблдон – сето тоа е нешто што го прави најзадоволен кога станува збор за неговата спортска кариера.

Од турнирите во Мастерс серијата дури 79. пати се враќал како апсолутниот победник, а еден од неговите омилени трофеи е оној од 2010. година, кога го освои Дејвис купот со колегите од националниот тим и се искачи на покривот на светот. И ќе има повеќе, не се сомневаме.


Приватно, тој е голем хуманист, а неговото богатство, кое не може да го мери со ништо, го сочинуваат неговата сопруга Јелена, синот Стефан и ќерката Тара. Конечно, цитираме еден од неговите омилени цитати: „Смеј се се’ додека дишеш, сакај се’ додека живееш“. Еве, Ноле, тоа е она што ти го посакуваме!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) МОРБИДЕН КОРОНА ИЗУМ: Картонски болнички кревет кој во момент може да се претвори во мртовечки ковчег!

Болнички кревет од картон, кој исто така може да послужи како ковчег, може да изгледа …