(ВИДЕО) СОВЕТИ – СЕКОЈА ЖЕНА во својот несесер со шминка мора да има ВАЗЕЛИН: Погледнете зошто!

Оваа мешавина на минерали и восок што лесно се размачкува повеќе од 150 години се користи како лековит мелем, маст за рани, изгореници и како сојузник на женската убавина.


Вазелин е мешавина од лесни парафински масла и меки јаглеводороди, односно мешавина од минерали и восок што лесно се размачкува. Повеќе од 140. години како лековит мелем и маст за рани, изгореници и изгорена кожа, но и како средство за нега и убавина на лицето.
Иако бензинот е главна состојка во вазелинот, тој е безбеден и сигурен за употреба на кожата и рацете. Многумина исто така го користат како омилен хидратантен крем
.
Иако има бензин како база, вазелин е идеална алатка за секојдневно отстранување на шминка
Вазелин ја зајакнува постојната влага во кожата. Исто така, ја штити повредената или иритираната кожа со формирање на печат или бариера каде што се нанесува.
Бидејќи има бензин како основа, студиите покажаа дека ова е идеално средство за секојдневно отстранување на шминка и за темелно отстранување на вишокот честички од кожата. Ова, во теорија, ќе ја зачува хидратацијата во вашата кожа додека спиете.
Скоро сите видови шминка ги раствора нежно и лесно. За разлика од некои отстранувачи на шминка, вазелинот е исто така безбеден за употреба околу очите.


Особено е добар во отстранување на водоотпорна маскара.


Вазелинот е исто така ефикасен во третманот на испукани усни, бидејќи придонесува за нивна брза регенерација. Исто така, ако го измешате со стар кармин што се суши на усните, ќе добиете долготраен течен кармин, кој нема да ги исуши усните.
Погледнете како можете да користите повеќе вазелин за здравје и убавина на вашето лице и тело.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) МОРБИДЕН КОРОНА ИЗУМ: Картонски болнички кревет кој во момент може да се претвори во мртовечки ковчег!

Болнички кревет од картон, кој исто така може да послужи како ковчег, може да изгледа …