(ВИДЕО+ФОТО) НАЈУБАВОТО ЛИЦЕ НА СОЦИЈАЛИЗМОТ НА КОЕ ШТАЗИ И МЕРЕЛ КОЛКУ ДОЛГО ВОДИ ЉУБОВ: Девојчето кое ја „тргна“ Американката од пиедесталот а се сликала и за „Плејбој“

Необичната биографија на една од најистакнатите спортистки на 20 век, Катарина Вит, никого не остава никого рамнодушен.
Катарина Вит е родена на 3. декември 1965. година во западниот дел на Берлин. Од најраните денови, таа покажувала талент за спорт, па затоа била испратена во спортското средно училиште во Карл Маркс – државата, денешниот Хемниц, кој беше ГДР.
Една од најубавите спортисти на сите времиња, пред неколку години снимила документарец за фантастичната кариера, а голем дел посветила на местото на својот најголем успех – Сараево.


Ако кажете дека Катарина Вит беше најдобрата лизгачка на сите времиња, ќе има многу кои ќе тврдат дека не сте во право, но ретко кој нема да се согласи дека таа била најубава.
Да потсетиме, Катарина го освои златниот медал на Зимските олимписки игри во 1984. година во Сараево.

Таа ја победила Американецот која што сите ја гледале на тронот
Во Сараево, на воодушевување на многумина, Катарина го освоила златото за една десетина поен пред фаворизираната Розалин Самерс од Америка. Германката успеала да изведе три тројни скокови во слободната програма, што дотогаш не се видело во женското лизгање.

Таа била прогласена за „Женски спортист на годината“ во Источна Германија и добила статус на модна и спортска икона.
По триумфот во Сараево, следувало вистинско владеење на Катарина Вит. Таа била европски првак по ред: 1984, 1985, 1986, 1987 и 1988 година, а светската титула ја освоила во 1984, 1985, 1987 и 1988 година. Таа го испушти златото само во 1986 година, а тогаш била втора. Во 1988 година, таа успеала да го одбрани своето олимписко злато во Калгари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Стравично убиство: Го застрелал соседот поради ТВ шоу…

Приказната за убиството на геј млад човек е документарен хит на Нетфликс. Експертите го анализирале …