Внимание, внимание: ОВА се највалканите места и предмети во станот!

Без разлика колку биле уредни и редовно чистеле, има и такви места што се само магнети за нечистотија, бактерии и вируси…
Секогаш има работа во станот или куќата и секогаш постои „тоа нешто“ што сè уште не сте успеале детално да го исчистите. Како и да е, за тоа време, местата што може да ги исчистите многу почесто и редовно се вистински терен за одгледување на патогени, без притоа да бидете свесни за тоа.
Ви го претставуваме неславниот список на најчисти места и работи во домаќинството:
Сунѓер за миење садови


Сунѓерите и крпите за садови редовно покажуваат позитивни резултати на тестовите за бактерии, како што се салмонела, ехерихија коли и стафилококи. За да спречите растење на бактерии на сунѓери и крпи, исплакнете го сунѓерот или крпата за чистење добро во топла вода после секоја употреба, исцедете и оставете да се исуши. Никогаш не чувајте сунѓери и крпи постојано влажни и ЗАДОЛЖИТЕЛНО менувајте ги на секои 10-14 дена.
Садопер (мијалник во кујна)


Во мијалникот има повеќе од 500.000 бактерии во просек – десет пати повеќе отколку во просечниот тоалет, потврдиле студиите. Неопходно е мијалникот да се мие најмалку еднаш на ден, со некои средства за дезинфекција.
Прибор за јадење и прибор за готвење


Ножевите за лупење и сечење месо, како и плочите за сечење што ги користиме за сирење, производи од месо и месо, мора темелно да се мијат на висока температура во машина за миење садови или детергент и топла вода, затоа што тие задржуваат голем број на потенцијално опасни бактерија.
Домашни апарати


Мобилните телефони, далечинскиот управувач, слушалка на интерфон, безжични телефони, компјутерските тастатури, прекинувачите за светло и кваките се на врвот на листата на најзагадени предмети во домаќинството. Овие се предмети со кои честопати се допираме, понекогаш со чисти, понекогаш со валкани раце и не сме во можност да ги чистиме толку често, така што тие многу брзо повторно стануваат загадени.

Теписи


Тепихот во дневната соба и ходникот, местата каде што најчесто се поминува, може да има дури 200.000 бактерии на кубен сантиметар. Ако го погледнете тепихот под микроскоп, веројатно би сакале веднаш да го исфрлите, затоа што таму ќе најдете мртви клетки на кожата, трошки од храна, коса, влакна на домашни миленици, парчиња нокти што се кршат и сè друго што можете да згазите надвор. .

Сад за сапун


Поради постојаното мокрење и влажноста, голем број бактерии се акумулираат на садот со сапун. Ако не користите течен сапун, што е многу повеќе препорачливо од овој аспект, тогаш неопходно е чистење на садот за сапун еднаш дневно, со средство за дезинфекција и сунѓер, со цел да се спречи акумулацијата на бактерии.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Стравично убиство: Го застрелал соседот поради ТВ шоу…

Приказната за убиството на геј млад човек е документарен хит на Нетфликс. Експертите го анализирале …