КАФЕТО КАКО ЛЕК – Кафето е многу повеќе од средство за будење: Еве како омилениот утрински напиток го опоравува телото, кожата и косата!

Покрај тоа што е омилен пијалок што треба да не разбуди наутро, кафето има безброј лековити својства кои влијаат на нашето здравје и убавина.
Кафето е буквално „вулкан“ на антиоксиданти, што значи дека се бори против сите штетни материи, токсини и слободни радикали во нашето тело, зајакнувајќи ги нашите одбранбени системи. Тој е немилосрден во борбата против стареењето на кожата, затоа што ги елиминира токсините што се акумулираат во неа и на него и штити од негативните ефекти на слободните радикали, зајакнувајќи ги нашите клетки.
Како да се користи кафето за кожата


Наједноставниот и најефикасниот начин да се спречи стареењето на клетките на кожата на лицето и телото и да се врати еластичноста и виталноста на кожата – е маска или кора од кафе.
За маската за лице, ќе ви требаат две лажици кафе, три лажици полномасно млеко и една лажица мед. Добро измешајте ги сите состојки, нанесете дебел слој на лицето и оставете ја 15-20 минути, а потоа исплакнете ја кожата со млака вода.
За пилинг на телото, што ќе го отстрани мртвиот слој на клетките од кожата, ќе ја забрза циркулацијата и ќе го намали целулитот, потребна ви е следнава комбинација – две лажици кафе, лажица масло од кокос, лажица груб жолт шеќер и лажичка мелен цимет.


Пилингот можете да го нанесете на целото тело или на деловите кои се од клучно значење, каде кожата е повеќе оштетена или е покриена со „кора од портокал“. Пилингот од кафе треба да се нанесува секој ден, 10 дена по ред, втривајќи го во кожата во кружни движења најмалку 6-7 минути. Потоа исплакнете ја кожата со млака вода.
Општо е познато дека кафето е диуретик. Значи, кога се нанесува на кожата, може да помогне да се „извлече“ вишокот течност од масните клетки, што резултира со нивно намалување и намалување на целулитот.
Кафе за коса
Кафето и неговите состојки ќе направат вашата коса да биде мазна, сјајна и како свила, а исто така ќе го забрза растот на новата, млада коса.
Можете да го користите кафето со варење чаша силно кафе и додавајќи 100 мл вода. Кога смесата ќе стане млака, истурете ја преку косата, рамномерно, од скалпот до краевите. Потоа покријте ја косата со пластична капа за капење или ќесе и оставете ја 20 минути, а потоа измијте ја со благ шампон и млака вода.
Без оглед за која комбинација ќе одлучите – да го пиете, користете како маска за лице и коса или пилинг на телото, нема да згрешите, затоа што кафето ќе ви помогне видливо и значително да ја подобрите состојбата што ве мачи.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …