(ФОТО) ТАЈНА НА ДОБРИОТ ИЗГЛЕД – ВЕЌЕ ПОЛОВИНА ВЕК СЕКОЕ УТРО ГО ПОЧНУВА НА ОВОЈ НАЧИН: Поради тоа во 78. година има тело на топ модел!

Нејзината тајна е прилично едноставна. Секој може да изгледа добро без оглед на возраста, вели таа
Дури и многу помлади девојки не можат да се пофалат со телото што го има Барбара Кури а таа вели дека со малку труд секој може да има совршено дефинирани мускули.
До 30-годишна возраст, таа живеела потполно нездрав животен стил, а потоа едно утро решила да ги промени во целост своите навики. Оттогаш, секое утро започнува на ист начин. Штом се разбуди, облекува удобна облека и вежба јога.
Пред да ја открие јогата, работела како стјуардеса, а кога се омажила и добила две деца, многу време поминувала дома. Бидејќи местото никогаш не ја држело, таа ги открила часовите по јога и се заљубила во овој вид рекреација.


“Мојот инструктор во тоа време беше жена во нејзините 60-тти години и изгледаше совршено. Таа изгледаше барем 20. години помлада. Тоа беше кога мислев дека сакав да изгледам толку добро на нејзината возраст. Таа мисла ме водеше и јас никогаш не прескокнав ниту еден тренинг“, вели Барбара.
Љубовта кон јогата беше толку голема што ги завршив сите можни курсеви и самата станав инструктор.
„Јас сум жив доказ дека никогаш не сте премногу стари за да почнете и да го промените вашиот живот. Од домаќинка станав фитнес инструктор и ги исполнив сите мои соништа“.


“Часовите по јога се одлични затоа што ќе го придвижат секој мускул и ќе ги затегнат. Многумина грешат дека овој начин на тренинг не може да ја одржи линијата, но морам да кажам дека не е точно. Јогата едноставно се чини едноставна за изведување. Кога одите на тренинг, сфаќате колку е енергетски тешка и колку бара“.
Добрата работа за јогата е што покрај тоа што влијае на физичкиот изглед, таа има голема моќ и во подобрување на здравјето, и ментално и физичко.
“Според мое мислење, јогата е апсолутно најдоброто нешто за вашето ментално здравје. Со сите тешки работи што се случуваат околу нас, нè учи да ги обучуваме нашите умови и да се фокусираме на работите за кои сме благодарни.

Кога зборуваме за физичко здравје, не постои болест за која јогата нема лек. Создадена е на таков начин што секоја позиција стимулира одредени нерви и делови од телото, така што во голем број на случаи носи олеснување.
Помага за зглобовите, ги зајакнува коските, помага при дишењето, го одржува срцето здраво и ве ослободува од каква било напнатост.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) КОВИД -19: 13. МИЛИОНИ ЛУЃЕ ЈА ПОБЕДИЛА КОРОНА: Во Бразил 22. илјади новозаболени за 24. часа, со вирусот се избориле 13. милиони пациенти!

Во светот од почетокот на пандемијата „Ковид 19“ се заразени повеќе од 20. милиони луѓе, …