Еве како да внесете што повеќе цинк во организмот и да го зајакнете телото: Болестите нема да ви можат ништо!

Честите настинки, влошување на хроничните заболувања – се знаци на слаб имунитет. Цинкот е најважен за обновување на организмот…
Недостаток на цинк бил забележан кај секое трето лице во средна возраст. Телото не произведува цинк самостојно, но залихите се надополнуваат со внес на храна. Луѓето со нарушувања на бубрезите и дигестивниот систем имаат проблем.
Цинк е основа за многу имунолошки процеси:
Ја стимулира тимусната жлезда и производството на важни хормони;
Поддржува производство на бели крвни клетки;
Одговорен е за вроден имунитет кај новороденчиња.
Во отсуство на цинк, забележано е нерамнотежа во работата на многу органи и системи. Телото не произведува витамин Д, не апсорбира селен и витамин А. Нервниот систем страда, а кожата, косата и ноктите стануваат полоши.


Како правилно да земаме цинк?
На едно лице му е потребно до 30mg цинк. Ако сте активно вклучени во спорт или имате физички напорна работа, треба да земате од 40 до 45 мг цинк. За да се одржи здравјето за време на периодот на раст, на децата им е потребна до 10-15 мг цинк.
Исхраната богата со цинк се препорачува на сите. Во вашата дневна исхрана вклучете:
Варено говедско месо;
Кисели производи;
Пилешко;
Морска риба (туна и сардини);
Леќа.

loading...

 


Салатите наросувајте ги со сусам, семки од сончоглед или тиква, направете прилог со спанаќ или зелен грашок со оброкот. Овесна каша и пченична, како и кафеав ориз, ги надополнуваат резервите на цинк. Засладете се со коцка темно чоколадо без адитиви, направете чаша какао за појадок.


Не обидувајте се да ги зголемите нивото на цинк брзо преку додатоци во исхраната. Многу витамински комплекси содржат преголеми дози, така што тие можат да бидат штетни за здравјето.
Можни несакани ефекти на цинк вклучуваат: вознемирени столици,непријатност и надуеност на стомакот и ослабена хематопоеза. Имунитетот на пациентот се намалува, се појавува хронична анемија.
Цинк е важен елемент во трагови што го стимулира системот за одбрана на телото. За да се одржи во крвта, потребно е правилно да се јаде здрава и разновидна храна, со рамномерна употреба на месо и јатки, ореви на пример.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Погледнете го нејзиното лице: Папараците „ја фатиле“ Синди Крафорд пред спа центар во шестата деценија без шминка

Познатиот супермодел од 90-тите блеска на улиците на Санта Моника во својот кежуал стил Таа …