(Рецепт) ХУМУСОТ НЕ Е САМО МОДА – Оваа житарка ги обновува клетките на ДНК и спречува настанување на клетки на тумор!

Вметнете ги во вашата исхрана, но не претерувајте
Многу претходни студии покажале дека храната што содржи фолити и лигнани е добра во спречувањето на карцином, односно намалување на ризикот од тумори особено на дебелото црево, дојка и простата, а леблебии и хумус (содржи леблебии) се многу богати со нив, тврди американскиот институт за истражување на рак.
Хумусот, добро познатиот намаз во кој главните состојки се леблебија и сусам, е одличен за здравјето во целина, затоа што е богат со витамини во групата Б, протеини, влакна, многу минерали, итн.
Кога станува збор за фолати, тие играат исклучително важна улога во обновата на ДНК, намалувајќи го ризикот од клетките на туморот да бидат поврзани со мутации на ДНК.
Сепак,со хумусот не треба да се претерува ако имате проблеми со вишокот тежина. Тоа е добар оброк кој обезбедува многу растителни протеини и ви дава чувство на ситост, но ако претерате, можете да добиете тежина затоа што има многу висока енергетска и калориска вредност.
Леблебијата, варена освен за хумус може да се користи и како вариво но и додаток на салати.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што е СЕКСОДУС? Овој „ТРЕНД“ го зафати светот и се помалку луѓе водат љубов…

Пандемијата на корона вирусот во голема мера влијаеше на нашите животи, особено на здравствениот сегмент, …