Мурињо му порачал на Гвардиола:„Ако се плашиш, остани дома да гледаш Бундес лига!“

На видео конференцијата на тренерите на клубовите во Премиер лигата, Жозе Мурињо ги искарал Пеп Гвардиола и Френк Лампард, кои се најгласните застапници што чекаат со продолжението на сезоната прекината поради пандемијата на коронавирус.
„Ако сте толку загрижени за враќањето на натпреварите, останете дома и гледајте ги натпреварите во Бундес лига на телевизија!“, им рекол Мурињо.
Тој особено се осврнал на фактот дека сезоната продолжува во Германија оваа сабота. Тој не може да дочека тоа да се случи и во Англија, каде што сигурно нема да биде случај пред 12 јуни.
„Очајно чекам Премиер лигата да се врати што е можно поскоро, особено кога гледам дека продолжуваат другите првенства“, рекол Мурињо.

Тренерот на Тотенхем беше мета на жестоки критики кога, во строга изолација во висина на пандемијата на коронавирус, во која се заразија 233. илјади луѓе во Велика Британија, додека 33. илјади починаа, тој ги однесе играчите на тренинг во паркот. Еве како тој одговара сега:
“Јас сум крајно горд на тоа како моите играчи се грижеа да останат во форма. Тие покажаа професионализам, страст и посветеност. Работевме исклучително напорно за да се вратиме во тренинг, но се погриживме да бидеме изолирани од другите луѓе. Сега кога центрите за обука се повторно отворени, можеме да ги искористиме и не можеме да чекаме за дозвола за да започнеме со тренинг во помали групи “.
Мурињо е толку возбуден што се врати на терените бидејќи е на седум бода оддалечен од Челси на девет кола пред крајот на прекинатото првенство, кое го држи четвртото, последното место кое води во Лигата на шампионите и се надева дека ќе се израмни со неговиот поранешен клуб


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) КАПИТЕНОТ НА ШВАЈЦАРИЈА – Џака победата против Србија му ја посветил на косовскиот херој, а потоа смислил генијален начин ФИФА да не го казни

Синоќешната средба меѓу Србија и Швајцарија изобилуваше со инциденти, а и по средбата ситуацијата не …