Кралицата Елизабета „држи“ дури шест Гинисови рекорди

Таа најдолго време владее со монархија, а исто така е и најбогата кралица на светот…
Кралицата Елизабета Втора од Обединетото Кралство сè уште е на престолот на кој заседнала во далечната 1952 година. Таа сè уште е витална и здрава, а во последните 68. години од нејзиното владеење, Елизабета уништи дури шест светски рекорди и нејзиното име е во Гинисовата книга на рекорди.

Елизабета е кралица која најдолго владее со монархија, а таа е исто така и најбогата кралица во светот. Нејзиното богатство се наоѓа во накит, уметнички дела и недвижнини.


Исто така, го сруши рекордот во бројот на земји во кои моментно е „главна“. Таа нема политичка моќ, но таа е кралица на 16. земји на Комонвелтот.
Четвртиот рекорд што го држи е повторно во пари, нејзиното лице беше на банкноти од 35 земји во светот. Зад неа се кралицата Викторија, која ги украси банкнотите на 21 земја, а потоа и Џорџ В., кој е на 19 од нив.
Покрај тоа што е наведена во книгата за рекорди како најстара британска кралица во историјата, Елизабета е исто така и најстариот монарх во светот. Ова стана по смртта на кралот на Саудиска Арабија Абдула Бин Абдулазиз Ал Сауд во 2015. година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …