Ова е семејство на доброволци на кои се тестира вакцината против корона: Не знаат што им е инјектирано, ниту како делува, но поради ќерката одлучиле да се пријават!

Кејти, Тони и нивната ќерка Рајанон Вејн се согласиле да бидат доброволци
Семејството Вајни од Бичестер (Оксфордшир) е едно од британските семејства кои учествуваат во револуционерно испитување на вакцината против коронавирус, спроведено од Универзитетот во Оксфорд.
Мајката Кејти, таткото Тони и нивната ќерка Ријана Вејн, се согласиле да волонтираат во една студија во која учествуваат 1.000 луѓе и не знаат кој од нив добил вистинска вакцина. Половина од волонтерите во студијата ќе добијат потенцијална вакцина против коронавирусот, додека другата половина ќе добие плацебо, вакцина што штити од менингитис.
Семејството добило вакцини минатата недела, а сега треба да водат дневници за симптомите што ги доживуваат секој ден, како што е мерење на нивната температура и следење на промените.
„Досега се беше фантастично, но немаме идеја кој од нас доби вистинска вакцина. Досега немавме никакви симптоми, освен тоа што раката ја болеше Ријана уште првиот ден. Само се надеваме дека ова е вакцина која делува и дека сè наскоро ќе се врати во нормала. Не можете да му помогнете, а сепак мислите дека тоа би можело да биде најголемото нешто што се случило, се надевам, во нашите животи“, вели мајката, која е учителка, и додава дека треба да го следат местото на убодот секој ден.
Кејти вели дека некои луѓе со кои разговарале биле вознемирени од идејата да ги инјектираат со нешто непроверено и ја потсетиле на случајот со лекот наречен талидомид кој им бил препишан на бремените жени за гадење во 1950-тите, а подоцна се покажало дека заслужен за деформитети кај бебето.


„Многу луѓе велат: „Никогаш не би го сторил тоа“, но мислам дека деновите на Талидомид завршија и дека тие веќе не треба да ризикуваат човечки животи. Луѓето кои направиле малку истражувања, всушност знаат што им е инјектирано. Тие исто така ни кажуваат дека сега мора да бидеме во карантин, а јас им објаснувам дека не сме заразени со короната, само ја примивме вакцината“, вели Кејти.
Семејството ќе оди на друг преглед на крајот на месецот, кога ќе им земат крв за анализа. Според водачите на студијата, следната фаза вклучува вакцинирање на уште повеќе луѓе, а потоа следење на бројот на инфекции во контролната група со бројот на инфекции во вакцинираната група. Но, за тоа да се случи, малку луѓе во студијата ќе треба да го развијат вирусот.
Патем, Кејти и Тони имаат уште три деца покрај Рајанон.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што сака некој да ви порача ако ве БАКНЕ во чело? Погледнете каква ПОРАКА носи овој чин!

Бакнежот во чело често изгледа како многу интимен чин, затоа што некој ви кажува дека …