9. MAJ – пред 75. години во Европа е поразен фашизмот!

Денес се одбележува Денот на победата над фашизмот. 9 мај 1945 година ќе замине во историјата како датум на капитулација на нацистичка Германија и крај на масовното крвопролевање што се случи на европско тло.
Иако државите од Западна Европа го слават Денот на победата еден ден претходно, повеќето земји од поранешниот Источен блок го слават триумфот над Германија и нејзините марионети на 9 мај.


На 7. мај 1945. година германската војска потпишала предавање во Ремс, Франција, на 8. мај, потпишан е документ за предавање во Берлин, а тој стапил во сила на 8-9 мај, ои московски време. Неколку месеци подоцна, со капитулацијата на Јапонија, Втората светска војна заврши целосно, во која загинале или биле убиени помеѓу 60. и 80. милиони луѓе, вклучувајќи војници и цивили.
Во тогашна Југославија, односно на териториите на идната држава, конфликтите траеле до 15. мај. Во четирите години од војната во нашата област, 1.200.000 луѓе беа убиени и убиени, вклучувајќи војници и цивили.За време на Втората светска војна, странските и домашните фашистички сили учествуваа во систематската ликвидација на припадниците на луѓето кои се сметаа за „нехумани“. Шест милиони Евреи беа убиени систематски низ цела Европа, додека во НДХ и другите марионетски упоришта, покрај Евреите, биле ликвидирани десетици илјади Срби и Роми и антифашисти во редовите на сите народи во тогашната држава


Латентскиот фашизам е сè уште присутен и денес, па се појавува како блиц на фудбалските стадиони во форма на пароли и скандирања што замрзнуваат крв во вените, ги величаат воените злосторници, им даваат имиња на јавните институции или се рефлектираат во редовното сквернавење на антифашистички споменици и изјави на некои националистички политичари кои сè уште сонуваат за оние што се испишани како криминалци и фашисти.


Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија организира настан пред платото на Градската општата болница „8 Септември“. Настанот ќе почне во 12.30 часот со кревање на знамињата на Република Северна Македонија и на Европската Унија, по што ќе се оддаде почит со едноминутно молчење за жртвите од Ковид-19.
Како што соопшти европската делегација во Скопје, на церемонијата свои обраќања ќе имаат евроамбсадорот Самуел Жбогар и премиерот Оливер Спасовски. На настанот ќе присуствуваат и шефот на дипломатијата


По повод Денот на Европа, делегацијата на ЕК во Скопје ќе одржи и Еуротон (Eurothon), целодневна он лајн програма на социјалните медиуми на Делегацијата на ЕК и на Европска куќа.
Програмата ќе почне со интонирање на химната на ЕУ „Ода на радоста“ во изведба на студентите од музичкото училиште „Пиано арт“ од Скопје, по што ќе следуваат он лајн обраќања на евроамбсадорот Жбогар и на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.
Еуротон ќе почне во 11 часот, а ќе вклучува и емитување делови од дебати на евроамбасадорот Жбогар со ученици од средни училишта низ земјава, презентација на програмите на Еразмус и други активности.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се чествуваат Преподобните Ксенофонт и Марија и нивните синови Јован и Аркадиј: Празник на семејството – запалете свеќа…

На денешен ден православните верници го одбележуваат споменот на Преподобните Ксенофонт и Марија и нивните …