ВАНЕСА ОФИЦИЈАЛНО СЕ ОБРАТИЛА НА СУД: Сопругата на Коби поднела тужба – бара оштета за душевна болка поради фотографиите од местото на несреќата

Сопругата на починатата легенда на НБА, Коби Брајант, Ванеса, покренала судска постапка против одговорните за неовластено објавување и дистрибуција на фотографии од местото каде се урна хеликоптерот, каде се наоѓаа нејзиниот сопруг и ќерката Џанина.
Ванеса во петокот поднела тужба, врз основа на која бара компензација за душевната болка што ја претрпела, затоа што осум полицајци во Лос Анџелес се сликале на местото на несреќата и им ги покажале на неовластените лица, јавуваат американските медиуми.


Таа тврди дека фотографиите се направени и споделени дури откако го привлекле вниманието на шерифот Алекс Виланова да ја спроведе истрагата со максимално почитување на приватноста.
„Меѓутоа, во реалноста, најмалку осум полицајци на шерифот, на местото на несреќата,се фотографирале со мртви деца, родители и тренери со своите мобилни телефони“, се вели во тужбата.


„Како што подоцна потврди полициската администрација, полициските службеници кои први пристигнале на местото на несреќата не сликале за целите на истрагата, туку од приватни причини“, стои во судската постапка.
Ванеса изјавила дека за фотографиите дознала еден месец по несреќата, преку медиумите и дека полицијата во Лос Анџелес веќе знаела за нивното постоење во тоа време.


Вдовицата на Брајант е загрижена што нејзините три ќерки Наталија, Бјанка и Капри би можеле да ги најдат тие фотографии на Интернет, за кои таа исто така изјави како аргумент во тужбата што ја поднесе.
„Ова (поднесување) зборува исклучиво за наметнување одговорност, заштита на жртвите и осигурување дека никој нема да се вклучи во такво однесување во иднина“, изјавил портпаролот на семејството Брајант.


„Кога едно семејство трпи загуба на саканите, тие имаат право да очекуваат да бидат третирани со достоинство и почит. Во овој случај, припадниците на полицијата ја предадоа таа света доверба. Целта на оваа тужба е да докаже дека одделот на шерифот е одговорен и да се спречи идна злоупотреба“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Мрачна тајна на Хали Бери: Својот изглед го должи на болеста!

Од доцните осумдесетти години на минатиот век глумицата се бори со свирепа болест…   View …