Мафини од банани: Десерт кој ќе ве освои со првиот залак!

Кога еднаш ќе го пробате овој десерт сите ќе ви бараат рецепт…
Состојки:
130 г шеќер
100 мл масло
2 големи јајца
2 малечки, зрели банани
200 г брашно
1 лажичка прашок за печиво
1 лажичка екстракт од ванила
1/2 лажичка сол
1 лажичка цимет
По желба: сечкани ореви, лешници, бадеми


Подготовка: рерната вклучете ја на 180 степени.
Калапот за 12 мафини намачкајте го со путер.
Јајцата изматете ги со шеќерот, додајте масло, пасирани банани и екстракт од ванила. Во друг сад измешајте ги брашното, печивото, солта и циметот, соединете со течната смеса. Наполнете ги калапите (до 2/3 во висина) и печете ги 15 – 20 минути.
Проверете со чепкалка дали се испечени и по потреба продолжете го печењето.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Единствената принцеза што смее да ја носи: Шарлин од Монако во проѕирна кошула поставила нов моден предизвик

Принцезата Шарлин од Монако присуствувала на свеченото отворање на продавница за луксузни часовници во Монте …