(ВИДЕО) Забрането видео за трагичното откритие на Никол Сиротек, медицинска сестра од САД: „Не ни умираат од КОВИД-19 туку од небрежен медицински третман!“

Но, луѓето го преснимуваат видеото, му ставаат разни други детали, со цел да го зачуваат и да и овозможат на медицинската сестра да ја каже вистината.

Медицинска сестра од Невада, која отпатувала за Њујорк за да помогне во лекувањето на пациентите со КОВИД-19, објави видео на „Фејсбук во живо“ во кое тврди дека пациентите не умираат од вирусот, туку се „убиени“ од „груба небрежност и целосно лошо медицинско работење“.

Никол Сиротек, медицинска сестра од Елко, Невада, била распоредена во две различни болници во Њујорк. „Јас ви кажувам дека буквално ги убиваат овие луѓе“, вели Сиротек во застрашувачкото видео. „Знам дека сите ќе умреме еден ден – но овие луѓе не умираат од КОВИД-19“.

Потоа, Сиротек дава неколку специфични примери на пациенти кои починале од медицинска небрежност, вклучувајќи и резидентска медицинска сестра која убила пациент со употреба на дефибрилатор кога имал пулс и кога тоа не било потребно туку опасно. Кога таа истрчала надвор од просторијата за да и помогне да спречи да го стори тоа, директорот на медицинска сестра само ја затресе главата кон неа. Пациентот на крајот починал, но не од КОВИД како што е запишано.

Во друг пример, таа вели дека на пациентот му бил даден погрешен вид на инсулин. Уште поалармантно, таа вели дека болницата одбивала да дава трансфузија на крв на пациенти, освен ако немаат внатрешно крварење. Без правилен проток на крв, објаснува таа, вентилаторите нема да направат ништо за да им помогнат со вирусот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Топ 10. намирници за хидратација во летните жештини

Првото нешто на што помислувате во топлите летни денови е чаша ладна вода. И не …