(Рецепт) Таан: Најмоќен лек на светот – лекува хипертензија, го намалува нивото на холестерол, помага во слабеењето!

5. Ја подобрува состојбата на кожата и ги отстранува акните
Кожата темелно се чисти благодарение на големата количина цинк.


6. Ја подобрува потенцијата
И овој пат, цинкот игра клучна улога. Благодарение на овој минерал, го стимулира природното производство на тестостерон, го зголемува либидото и ја поддржува еректилната функција.
7. Се препорачува за жени во менопауза
Благодарение на природните фитоестрогени во пастата, симптомите на менопауза се намалуваат и се регулира работата на хормоните. Би било добро да го користи секоја жена затоа што го намалува ризикот од карцином на дојка и јајници.

loading...

8. Го зајакнува нервниот систем
За да нервниот систем функционира правилно, потребни се витамини од групата Б, кои се наоѓаат во пастата од сусам, кај нас најпознат како таан.
Постојат неколку рецепти за правење тахини – таан, но денес зборуваме за традиционалниот:
Ќе ви требаат маслиново масло и семе од сусам.
Пржете 200 гр сусам 10 минути, со постојано мешање, а потоа сомелете го во блендер со 2-3 лажички маслиново масло. Ако сакате, можете да додадете 1-2 лажички сок од лимон и морска сол, или какао, мед, ванила и чоколадо. Суровиот таан содржи повеќе хранливи материи и се прави на ист начин, но без печење на семките сусам.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Руски рапер се самоубил поради Путин

Според странските медиуми, раперот Иван Виталиевич Петунин, попознат по уметничкото име Воки, извршил самоубиство поради …