(Рецепт) Таан: Најмоќен лек на светот – лекува хипертензија, го намалува нивото на холестерол, помага во слабеењето!

Оваа паста се користи во Кина уште од античко време, го чува здравјето на телото, но исто така им дава одличен вкус на јадењата
Таан или паста од сусам е намаз кој се користи за подготовка на многу јадења, но исто така го зачувува и здравјето на целиот организам.

Првите белешки за таанот се пронајдени во арапскиот готвач од 13. век. Од арапските земји се шири во Индија, Кореја и Јапонија. Тој е полн со есенцијални витамини, минерали и аминокиселини.Овие 8 придобивки за организмот ќе ги добиете ако го вклучите во вашата исхрана:
1. Го нормализира крвниот притисок
Составот на пастата содржи антиоксиданти, билни лигнани и калиум, кој придонесува за подобрување на липидниот профил и, следствено, на понизок притисок.
2. Спуштете го нивото на лошиот холестерол
Поради присуството на фитостерол (бета-ситостерол) во пастата, холестеролот се држи под контрола.


3. Помага при губење на тежината
Поради содржината на исклучиво здрави масти, оваа паста е одличен сојузник за слабеење. Поради високата количина на протеини долго време ќе бидете сити, што ќе резултира со помалку килограми по некое време.
4. Ја стимулира работата на мозочните клетки
Поради присуството на манган, калиум, како и омега-3 масни киселини, го забрзува развојот на нервните ткива, ја подобрува меморијата и концентрацијата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …