(ВИДЕО) ЕМОТИВНО – Лекар се вратил кај семејството кое, поради корона вирусот, не го видел еден месец: Еве како реагирале неговите деца!

Лекарите, медицинските сестри и другите даватели на нега се борат со невидена ситуација порадикоја не смеат да контактираат со нивните семејства. Не само што тие работат во стресни услови, тие честопати се незаштитени, премногу вработени и мораат да се држат настрана од своите семејства.
Неодамна беше објавено видео каде лекар го изненадил семејството по едномесечно отсуство, за да се бори со коронавирусот.
Докторот Пит Олсен на снимката тивко се доближува до неговата ќерка Ела (10) и синот, Сем (7). Кога го виделе, нивните лица биле исполнети со среќа и радост.
Пит (40) е доктор во одделот за брза помош и поради пандемијата на коронавирус, тој морал да остане таму изминатиот месец за да го координира персонал и да им помага на луѓето.
Во март, Пит и неговата сопруга Ангела донеле многу тешка одлука – тие одлучиле дека Пит ќе мора да се пресели од својот дом за да биде поблизу до болницата каде што работел. Во исто време, тие требале да ја донесат таа одлука и заради нивниот син Сем, кој има Даунов синдром, бидејќи тие не знаеле како неговото тело ќе реагира на коронавирусот.
Но, на 17.април, Пит добил два дена одмор и одлучил да се врати во семејството, кое стручно го искористил за да ги изненади.
Тој прво се приближил до својата ќерка Ела, која му се фрлила во прегратка, а потоа двајцата отишле да го изненадат Сем, кој весело скокал по креветот и го гушкал.
Се надеваме дека другите вредни лекари ќе имаат можност да поминат извесно време со своите семејства за да можат да бидат вратени на работа и да нè заштитат сите нас.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Преправена“ виенска чоколадна торта

Никогаш доволно рецепти за десерти кои се подготвуваат брзо и едноставно, а воодушевуваат со вкусот. …