СИТЕ НЕ ИНТЕРЕСИРА ЕДНО – КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА СО КОРОНА ВИРУСОТ: Научниците и математиката ИМААТ ОДГОВОР што нема да ви се допадне!

Тим на научници од Универзитетот за технологија и дизајн (SUTD) во Сингапур се фатил во костец со најважното здравствено прашање – кога пандемијата со корона вирусот ќе заврши.

Научниците користеле математички модел познат како СИР, „заразен, заразен, закрепнат“ од КОВИД-19. Со помош на овој модел тие пресметале со која брзина се шири вирусот и со која брзина се опоравуваат пациентите.
Студијата користела само регистрирани случаи на корона вирусот, потоа број на извршени тестови и број на потврдени смртни случаи. Врз основа на овие податоци, тие направиле „животен циклус на вирусот“.
Се додава дека мора да се има предвид дека податоците веројатно не се вистинската слика за болните, тестираните и починатите, но дека на резултатите не треба да се обрнува внимание.
Што заклучиле научниците од Сингапур? Нивниот модел на вештачка интелигенција посочува дека пандемијата ќе заврши во декември. Сепак, азиските експерти забележале дека предвидувањата не се исти за сите земји, па крајот на епидемијата во Австралија се очекува во јуни а во Италија во октомври.
Иако моделот и податоците користени за време на истражувањето не може да ја опфати сета комплексност и процесот на ширењето на КОВИД-19, се претпоставува дека предвидувањата на научниците од Сингапур може да послужат како проактивно планирање при отворање и затворање на државите – зајакнување или ублажување на ограничувањата.


Научниците во Сингапур го предвиделе крајот на пандемијата со користење на математички модел


Детали од истражувањето на сингапурските научници
За да подобро се разбере истражување на научниците од Сингапур, треба да се разјасни значењето на вирусниот животен циклус. Овој циклус, како што е демонстрирано од еволуцијата на другите пандемии, се одвива во следните фази: избувнување – забрзување до врвот на епидемијата – пад – крај на епидемијата.
Она што влијае на секоја фаза на циклусот е следново: мерки преземени од владите на државите, индивидуални активности во нив и пред-епидемиски состојби.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се Чесни вериги на Светиот апостол Петар

Чесни вериги на Светиот апостол Петар Овој ден се споменува заради веригите во коишто беше …