На семејствата на починатите британски здравствени работници ќе им бидат исплатени по 60. илјади фунти

На семејствата на здравствените работници во Велика Британија кои починале во борбата против пандемијата на коронавирус ќе им бидат исплатени по 60.000 фунти (66,000 евра). Ова е предвидено со новата програма за животно осигурување.
Ројтерс пишува дека информациите ги потврдил британскиот министер за здравство Мет Ханкок, а Велика Британија во моментот е меѓу земјите со најголем број смртни случаи од коронавирусот.
Досега, 21.092 пациенти починале во болниците, а илјадници допрва треба да бидат додадени во домовите за стари лица.
“За нив е познато дека вклучуваат 98. медицински професионалци и медицински персонал кој поддржува. Владата формирала програма за осигурување на животот за вработените во Националната здравствена служба (NHS) и нивните колеги од социјална заштита, кои се директно вклучени во борбата против пандемијата”, рекол Хенкок.


Програмата е наменета за семејства на оние кои ќе умрат од коронавирус а кои работат за да спасат животи, и вклучува старатели, негуватели, чистачи и друг персонал за поддршка.
Ова се однесува само на вработените во Англија, но здравствените власти во Шкотска, Северна Ирска и Велс ќе добијат финансирање од централната власт за слични програми.
Британската влада, исто така, врати илјадници пензионирани работници во своите домови и ги смести студентите на медицината на нивно место за да се справат со пандемијата на коронавирусот „на предната линија“.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Објавена новата корона карта на ЕУ: Нема зелени области!

Европскиот центар за контрола и превенција на болести објави нова мапа на короната на Европа, …