(ВИДЕО) Вредно момче (12) во собата прави визири кои ги подарува на болниците во градот

Хорхе Мартинез има 12. години, живее во Мексико и своето време во изолација го користи за добри работи.
Тој го користи својот 3Д принтер дома за да направи визири за здравствени работници. За секој му се потребни околу 45 минути за да го состави, а досега има направено околу 100. Тој ги донира во болницата во неговиот роден град Оксаки.
Бидејќи здравствените работници во Мексико протестираа поради недостаток на заштитна опрема, јасно е колку е важно тоа што Хорхе го прави.
Хорхе, Господ да те благослови!


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што ја одредува СУДБИНАТА на човекот? Десет цитати од познат психолог кои можат да дадат одговор

Познат психолог открива што е тоа што, според него, ја одредува судбината на речиси секој …