Загатка што многумина „излудела“: Колку триаголници гледате на сликата?

Посетителите на страницата Genius Puzzles последните денови се забавуваат со загатка на која треба да избројат триаголници, а одговорите се навистина секакви.
Колку вие гледате?

Некои успеале да избројат само осум, додека други виделе и повеќе отколку што навистина ги има.
Ако ја загубите волјата или мислите дека го имате решението можете да го проверите на крајот на текстот.

loading...

Секако, ова е само една од сличните загатки на кои треба да изброите триаголници, со оглед на тоа дека на социјалните мрежи постојано нешто се споделува.На истата страница минатата година се појавила уште една таква, а одговорите на неа исто така варирале од премалку до премногу. Решението исто така можете да го видите на дното на текстот.

Решение:
На првата илустрација можат да се пронајдат 24. триаголници.
На втората ги има дури 47.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„НИКОГАШ НЕМА ДА ПОРАСНАМ! СЕ УШТЕ ВЕРУВАМ ВО ЧУДА, ЉУБОВ И ДОБРИ ЛУЃЕ“: 14. пораки кои ќе донесат среќа кога деновите се мрачни

14. цитати за животот, љубовта и среќата – ви помагаат да живеете поедноставно, полесно и …