(ВИДЕО) СНИМЕН ТОЧНИОТ МОМЕНТ КОГА КОРОНА ВИРУСОТ ВЛЕГУВА ВО КЛЕТКА И ЈА ИНФИЦИРА: Погледнете ја неверојатната снимка на бразилските научници!

Во текот на истражувањето како се реплицира вирусот, бразилските научници, со електронски микроскоп, снимиле неверојатни фотографии на напад на коронавирус.
Експертите од Институтот Осалдо Круз (IOC/Fiocruz) го фатиле точниот момент кога вирусот САРС-КоВ-2 заразува човечка клетка. Прво, честичките на коронавирус во форма на група црни точки се прикачуваат на клетката и се обидуваат да навлезат во клеточната мембрана.


Коронавирусот потоа продира во клетките за да стигне до цитоплазмата, која ги содржи сите најважни материи за животот на клетката, но и протеини, витамини, јони, нуклеински киселини, аминокиселини, шеќери, јаглени хидрати, масни киселини и сл.
Потоа честичките на вирусот навлегле во клетката. Изгледаат како црни точки во белузлав круг.
Честичките на вирусот САРС-КоВ-2 потоа ја напуштаат внатрешноста на клетката и се преселуваат во друга здрава клетка, продолжувајќи го циклусот на инфекција.

loading...

Екран.мк/Index.hr


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Клои Кардашијан „се заиграла“ во фотошоп: Пред нејзините облини се искривиле ѕидот и огледалото

На профилот на Клои Кардашијан повторно се појави фотографија со промашување на Фотошоп, што предизвикало …