(ВИДЕО) БРАВО – СО ОВАА ПЕСНА ГИ ИСПРАЌААТ ИЗЛЕКУВАНИТЕ ОД КОРОНА: Лекарите и медицинските сестри на тој начин испраќаат порака на надеж!

Лекарите и медицинските сестри во две болници во Њујорк и Мичиген им даваат на пациентите, кои неодамна преживеале коронавирус, важна музичка порака: „Не престанувај да веруваш“.
Во снимката од Пресветерската болница во Њујорк, во Квинс, здравствените работници со заштитна опрема се гледа како ја слушуваат и играат на славната песна од 1981. година, опкружувајќи ги двајцата излекувани пациенти во инвалидска количка, кои неодамна го победија вирусот.
И двајцата пациенти аплаудираа за време на песната, при што едниот на крајот ги крена двете тупаници во воздухот како знак на победа.
„Како порака на надеж во овие тешки времиња, #нашата болница ја пушта ‘Продолжиме да веруваш’ секој пат кога некој пациент кој прележал корона вирус ќе биде испишан од болницата“, напишале од болницата во пораката заедно со видеото.
Песната треба да послужи како инспирација за здравствените работници кои работат неуморно во првите редови бидејќи ризикуваат животи помагајќи им на другите за време на пандемијата која е во тек.


Жклин Макарија, претседател на болницата, за „Добро утро Америка“ изјавила дека песната на персоналот му дава омолку надеж колку и на пациентите.
„Секое отпуштање на пациенти му дава надеж на болничкиот персонал. Тие се охрабрени да ги видат нивните пациенти закрепнати и да си одат дома“, рекла Макарија.
Стив Пери, поранешен фронтмен на групата „Џурни“, признал дека болничкото видео го видел на Твитер како вест за употреба на неговата песна за оние кои го победиле КОВИД-19.
„Сакав да споделам малку веселба од болницата во Њујорк. Тие играат на ‘Немој да престанеш да веруваш’ секој пат кога пациентот со КОВИД-19 ќе биде отпуштен“, напишал тој. „Сите заедно сме во тоа и заедно ќе минеме низ сето ова. #DontStopBelievin. ”
Песната одекнала и низ салите во болницата „Хенри Форд“ во Детроит, Мичиген, како порака за можно светло на крајот на тунелот – бидејќи повеќе од 900 вработени во здравствениот систем „Хенри Форд“ се тестирани позитивно за КОВИД-19, изјавил претставник на Детроит њуз.


„Песната е знак на надеж, потсетник за пациентите никогаш да не се откажат и мотивирачка благодарност до уморните, бескрајни обиди на членовите на тимот“, рекла Вероника Хол, претседател на болницата „Хенри Форд“ и регистрирана медицинска сестра.
Таа рекла дека „Не престанувај да веруваш“ е избрана затоа што „деновите можат да бидат долги и тешки и да доаѓаат со многу загуби и невиден стрес“.
Хит-песната е пуштана секој ден последната недела.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЗА 2022 ГОДИНА – Нобеловата награда за мир беше доделена на борци за човекови права од Русија, Украина и Белорусија

Годинашни добитници на Нобеловата награда за мир се руската организација за човекови права „Меморијал“, украинската …