ПРЕДВИДУВАЊА НА НАУЧНИЦИ ОД ХАРВАРД: Еве уште колку ќе трае борбата со корна вирусот!

Научниците од Харвард откриваат кога сè ќе биде конечно ставено под контрола…
Иако неколку држави најавија укинување на вонредните мерки за итни случаи, научниците од Харвард се спротивставија на одлуката. Тие веруваат дека сè уште е рано и дека ќе има последици.
Тие предвидуваат дека борбата против короната ќе потрае и дека овој вирус ќе стане сезонска болест по некое време и дека преносот ќе биде почест во зимските месеци.


„Предвидувањата дека пандемијата ќе заврши летово не е во согласност со она што во моментов го знаеме“, рекол Марк, еден од авторите на студијата.
„Има уште многу непознати, како што е нивото на еластичност на оние кои веќе го прележале вирусот и колку трае таа заштита“, додава тој.
Вирусот дојде за да остане
Врз основа на претходните искуства, по изолацијата и социјалното растојание, заразата повторно се разгорува откако ќе се укинат ограничувањата, но во многу помала мерка.

loading...


Речиси секогаш се случувало да се вратат во текот на зимските месеци. Едно е сигурно, вирусот дојде да остане. Малку е веројатно дека ќе можеме да развиеме глобален колективен имунитет по само еден напад на вирус. Вирусот ќе се врати.
Од овие причини, работиме напорно за да најдеме лек и вакцина за да не заштитите во овој случај.
Како заклучок на студијата, научниците рекоа дека ставањето на короната целосно под контрола ќе трае до 2022 година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што може да се случи со вашето тело ако јадете премногу месо?

Секојдневната исхрана базирана на рамнотежа и умерено внесување на сите намирници е идеалниот пат до …