(ВИДЕО) Еве како изгледаат белите дробови на македонски пациент заразен со коронавирус: Како да имаат стаклo!

„Тие пациенти толку тешко и плитко дишат, практично се гушат како риба на суво“
Екипата на “360 степени“ добила увид во резултатите од компјутерска томографија на кои може да се видат белите дробови на пациент од Македонија заразен со коронавирус.
„Како да имаат срчи, како да имаат стакло во белите дробови“, вели професор доктор Дејан Докиќ и открива дека пациентот имал плитко дишење, болки во градите и сите мускули, висока температура, кашлица и слабост, поради што веројатно веќе е приклучен на респиратор.
Како што појаснува професорот Докиќ, поради слабиот доток на кислород во крвта, страдаат сите органи, меѓу кои најмногу мозокот. Доколку дојде до најтешката форма, докторот вели дека се распаѓаат белите дробови, поради што пациентите се приклучуваат на респиратор.
„Тие пациенти толку тешко и плитко дишат, практично се гушат како риба на суво“, објаснува професорот Докиќ за “360 степени“.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …