ИСТРАЖУВАЧИТЕ ГИ СПОРЕДИЛЕ АНАЛИЗИТЕ – КОРОНА БИ МОЖЕЛА ДА ВЕ НАПАДНЕ КАКО ШТО ТОА ГО ПРАВИ ХИВ! Научниците во страв: Фрапантни откритија што му прави ВИРУСОТ НА ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ!

Коронавирусот што го предизвикува Ковид-19 може да убие моќни имунолошки клетки што всушност би го уништиле, предупредуваат научниците.
Ова изненадувачко откритие е направено од тим истражувачи од Шангај и Њујорк, се совпаднало со набудувањата на лекарите од првите редови во борбата против Ковид-19. Откриле дека вирусот може да го нападне имунолошкиот систем на една личност и да предизвика штета слична на онаа што се наоѓа кај пациентите со ХИВ.
Лу Лу, од универзитетот Фудан во Шангај и Јанг Шибо, од Центарот за крв во Њујорк, му придружиле на вирусот, официјално познат како Сарс-КоВ-2, како лабораториски создадени Т-лимфоцитни клетки.
Т лимфоцитите, познати и како Т-клетки, играат централна улога во препознавањето и отстранувањето на напаѓачите во телото.
Тие го прават ова така што фаќаат клетка заразена со вирусот, пробиваат дупка во нејзината мембрана и вбризгуваат токсични хемикалии во клетката. Овие хемикалии потоа ги убиваат вирусот и заразените клетки и буквално ги распаѓаат во парчиња.
Истражувачите го направиле истиот експеримент со Сарс, друг коронавирус и откриле дека тој нема можност да зарази Т клетки.
Причината, како што се сомневаат научниците, е недостаток на функција на фузија на мембрана. Сарс може да инфицира само клетки кои носат специфичен протеин на рецептор познат како ACE2, а овој протеин има исклучително мало присуство во Т-клетките.


Понатамошно тестирање за тоа како коронавирусот може да зарази примарни Т-клетки, ќе предизвика „нови идеи за патогени механизми и терапевтски интервенции“, велат истражувачите во трудот објавен во списанието Cellular & Molecular Immunology
Лекарот, кој работи во државна болница лекување на пациенти од „Ковид-19“ во Пекинг,вели дека откритието додало дополнителни докази за поголема загриженост во медицинските кругови дека коронавирусот понекогаш може да дејствува како некои од најпознатите вируси кои директно го напаѓаат човечкиот имунолошки систем.

„Се повеќе и повеќе луѓе го споредуваат со ХИВ“, рекол лекарот, кој побарал да остане анонимен.

Во февруари, Чен Ајонгвен и неговите колеги од Институтот за имунологија PLA објавија клинички извештај во кој се предупредува дека пребројувањето на Т-клетките може да се намали значително кај пациенти со „Ковид-19“, особено кога станува збор за постари пациенти или оние кои имаат потреба од третман во единиците за интензивна нега. Броењето на броењето на Т-клетките претставува поголем ризик со смртен исход.
Тоа набудување подоцна било потврдено со тестови на обдукција врз повеќе од 20. пациенти чиј имунолошки систем е скоро целосно уништен, според извештаите на континенталните медиуми.
Лекарите кои ги виделе телата рекле дека штетата на внатрешните органи е слична на комбинацијата на Сарс и СИДА.
Генот што стои зад функцијата на фузија во Sars-КoV-2 не е пронајден кај други коронавируси кај луѓе или животни.

Но, некои смртоносни човечки вируси како ХИВ и ебола имаат слични секвенци, што предизвикуваат шпекулации дека новиот коронавирус можел да се шири тивко во човечко друштва долго време пред да ја предизвика оваа пандемија.
Сепак, постои една голема разлика помеѓу Сарс-КоВ-2 и ХИВ, според новата студија.
ХИВ може да се размножува во Т-клетките и да ги претвори во фабрики за да се создадат повеќе примероци за да заразат други клетки.
Но, Лу и Јианг не забележале раст на коронавирусот при влегувањето во Т-клетки, посочувајќи дека вирусот и Т-клетките може да умрат заедно.
Студијата покренува нови прашања. На пример, коронавирус може да постои со недели кај некои пациенти без да предизвика симптоми. Која е неговата интеракција со Т-клетките кај овие пациенти останува нејасно.
Некои критички болни пациенти, исто така, доживеале олуја на цитокини (цитокините се покрај молекула на антитела, најважните секреторен производи на клетките на имунолошкиот систем) каде имунолошкиот систем прекумерно реагира и напаѓа здрави клетки.
Но, зошто и како коронавирусот го активира, засега останува нејасно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Можеби и’ не е време да бидете во врска: Овие знаци го покажуваат тоа!

Како и во се друго во животот, така и во љубовта постојат одредени правила. Пред …