(ВИДЕО) ШОК ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА РУСКИ БИОЛОТ: Со короната не треба шегување, но еве кои нови вируси не чекаат во заседа!

Рускиот биолог Кирил Шаршов смета дека вирусите од вечниот мраз ќе претставуваат сериозна закана за човештвото.
Постои хипотеза, според Шаршов, дека со глобалното затоплување,со топење на глечерите,да дојде до одмрзнување на античките вируси.
Сепак, како што наведува, сега е актуелно да се зборува за коронарниот вирус. Многу е можно дека корона вирусот претходно бил активен, но не бил забележан од системите за тестирање.
Сепак, постојат вируси кои се кај животни, но не се опасни за луѓето. На пример, вирус што предизвикува бронхитис кај кокошки. Сепак, постојат и други респираторни вируси кои инфицираат животни но кои што можат да се пренесат на луѓето. Беснилото и енцефалитисот се опасни. Сепак,за вакво нешто е потребно гризнување, а исто така постои и вакцина против овие болести.


Денес,се поактуелни стануваат вирусите пренесени од инсекти во тропските предели, но заради глобалното затоплување, тие се преселуваат во северните региони.
„На пример, вирус на треска од западен Нил, различни видови на маларија донесена во нашиот регион од комарци“, вели Саршов.
Повеќе од еден милион и 780. илјади луѓе се заразени со новиот вирус корона ширум светот, повеќе од 108. илјади умреле, а повеќе од 400. илјади се излечиле.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се чествува Трето наоѓање на главата на Свети Јован Крстител

Во времето на прогонството на светиот Јован Златоуст, главата на свети Јован Крстител беше пренесена …