(ВИДЕО) МАЛКУ ОПТИМИЗАМ: Медицински персонали, ширум светот, танцуваат на социјалните мрежи!

Медицинскиот персонал и здравственииот систем последните месеци се ставени на никогаш поголем тест.

@nursekalaNursing is Cindy’s day job ##coronaviruschallenge ##nurses ##doctors ##afterhours @pcimom @brennasue1023 @em.howard @purseynursey4040


♬ DJ Yames Mashup 2 – dj_yames


Да се работи на првите редови на борбата против коронавирусите, но и да се доживее лична битка против стравот и неизвесноста, секако, се грижи за секојдневната рутина на медицинските техничари и лекари.
Не само што стравуваат за своите пациенти, туку се плашат и за своите семејства и секој ден се надеваат дека нема да ја донесат заразата од работа во своите домови.
Сепак, лекарите се стремат да останат оптимисти и да најдат начини да се релаксираат во стресните ситуации.

@nursekalaSeriously… don’t touch. ##coronavirus ##fyp ##foryou ##covid19 ##nurse ##doctor ##healthcare ##washyourhands


♬ #hiteverybeat – lulbabyynelii

Медицински професионалци низ целата земја учествуваат во предизвици за танцување на социјалните медиуми, помагајќи им да разменат насмевки и да се релаксираат за време на предизвикувачката пандемија на коронавирус.
„Никогаш не сум се чувствувала поврзана со здравствените работници; сите се чувствуваме како сите да сме одличен тим ширум светот“, објаснила една од учесничките во овој танцов предизвик.

@drjcofthedcCoronavirus Foot Shake. No hand shakin’ allowed in the hospital!##coronavirus ##oohnananachallenge ##oohnanana ##ohnana @jimmyfallon @charlidamelio

♬ Oh Nanana – Remix – dj 6rb & bonde r300

Во Филаделфија, тим медицински техничари од универзитетската болница Томас Џеферсон танцувал на песната „Ниво нагоре“. Медицинскиот техничар Џефри Салваторе вели дека тие често ја пуштаат таа песна за да ги задржат мотивирани на работното место. Тимот започнал да танцува да се загрее за време на тестирањето на отворено.
„Тоа ни носи радост“, рекол тој за Си-Ен-Ен. „Ни ги крева духовите додека ги правиме тестирањата надвор од студот и дождот. Тоа е механизмот што ние го користиме“, додал Салваторе.
Но, не грижете се, додека се чини дека овие лекари многу ги вежбаат своите чекори, сепак нагласуваат дека нивното време им е првенствено посветено на пациентите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што ја одредува СУДБИНАТА на човекот? Десет цитати од познат психолог кои можат да дадат одговор

Познат психолог открива што е тоа што, според него, ја одредува судбината на речиси секој …