ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД СЗО: „Ако се укине оваа мерка, се заканува фатално враќање на корона вирусот!“

Треба да се воведат превентивни мерки на работното место, во училиштата и на други посетени места…
Предвременото прекинување на ограничените мерки за движење, воведени за спречување на ширењето на новиот коронавирус, може да предизвика „фатално враќање“ на пандемијата, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО).
„Знам дека некои земји веќе се подготвуваат да излезат од изолација. СЗО, како и секој, би сакал да се укинат ограничувањата. Но, предвременото укинување на ограничувањата може да предизвика фатално враќање на пандемијата“, рече Тедрос Адхном Гребрејзус.


Смртоносно враќање
„Враќањето (на пандемијата) може да биде исто смртоносно како и неговото ширење доколку недостасуваат потребните мерки“, додаде тој на прес-конференцијата во Женева, седиште на агенцијата на ООН.
СЗО разговарал со заинтересираните земји за развој на стратегија за постепен и безбеден излез од изолацијата и смета дека треба да бидат исполнети шест барања.


Превентивни мерки
Пренесувањето на вирусот треба да се контролира, да се обезбеди јавна здравствена и медицинска поддршка и да се минимизира ризикот во изложени средини, како што се здравствени установи за долгорочно лекување.
Исто така, треба да се воведат превентивни мерки на работното место, во училиштата и на други посетени места, да се контролира ризикот од воведување вирус од странство и конечно да им се довери одговорноста на жителите.
„Секој поединец носи своја одговорност во борбата против епидемијата“, истакнал Тедрос.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …