Откриени уште шест нови видови на корона вирус што ги пренесуваат лилјаци

Научниците, во обид да идентификуваат нови опасности како пандемија на Ковид 19 ја зафаќа планетата, откриле шест нови видови на корона вирус пренесувани од лилјаците…
Нови видови на вирусот корона се пронајдени кај три вида лилјаци. За нив се смета дека нема блиска врска со вирусите кои предизвикуваат фатални инфекции како САРС, Мерс или Ковид 19 и сè уште е нејасно дали може да се пренесат на други видови, вклучително и кај луѓето.
Научниците, во обид да идентификуваат нови опасности како пандемија на Ковид 19 ја зафаќа планетата, откриле шест нови видови на корона вирус пренесувани од лилјаците…

Истражувачите од програмата за глобална здравствена заштита „Смитсонијан“ идентификувале вируси со испитување на примероци на повеќе од 11 видови лилјаци во Мјанмар, наведува списанието „Плос“.
Научниците собрале повеќе од 750 примероци на плунка и измет од лилјаци од 2016. до август 2018 година на места каде што луѓето се полесно изложени на секрети на лилјаци.
Утврден е дека три вида лилјаци носат три претходно непознати типови алфа корона вирус и три типа на бета корона вируси.
Претходните три вируси беа именувани PREDICT-KoV-47, 82 и 90, а вторите три PREDICT-KoV-92, 93 и 96. Дел од називот „PREDICT“ се однесува на програмата на владата на САД со истото име што се однесува на нови заразни болести кои би можеле да се пренесеат од природата на луѓето.


Новооткриените вируси припаѓаат на семејството на вирусот корона, но не се смета дека се тесно поврзани со вируси кои предизвикуваат сериозен акутен респираторен синдром (САРС) респираторен синдром на Среден исток (МАРС) или Ковид 19. Исто така, не е познато дали тие можат да ги заразат луѓето и колку се опасни за здравјето на луѓето. .
„Многу вируси на корона не претставуваат ризик за здравјето на луѓето, но кога ќе ги идентификуваме овие болести на животните, на изворот, имаме драгоцена можност да испитаме потенцијална закана“, рекла коавторката на студијата Сузан Мареј, директор на Глобалната здравствена програма на „Смитсонијан“.
„Будното набудување, истражување и едукација се најдобрите средства што ги имаме за да ги спречиме пандемиите пред да се појават“, заклучила таа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …