(ФОТО) ЖИВОТ СО ТРАУМИ – Британската водителка и инфлуенцерка, Кејт Пајпер, проговорила за претрпеното насаилство кога бившиот дечко и го уништил лицето со киселина

Таа била на врвот на кариерата кога нејзиното момче со киселина и го уништил лицето, а денес повторно ги украсува насловните страни…
Кејт сега е среќно оомажена со градежен изведувач и имаат две ќерки
Британската презентерка и инфлуенсерка Кејти Пипер (36) зборувала за ужасното искуство што го доживеала во 2008. година. Нејзиното тогашно момче Даниел Линч организирал напад врз неа а во тоа Ослепела на едното око
Таа беше манекенка и ја освои титулата Мис Винчестер. Сепак, тој реши да уништи сè, па го ангажирал Стефан Силвестер, кој и фрлил сулфурна киселина во лицето. Девојчката ослепела на едното око, нејзината кожа била уништена и повеќе од една година не излегувала во јавност. Таа била во индуцирана кома 12.дена и имашла повеќе од 300 операции за да го реконструира лицето.

Пајпер сега и после нападот и бројните интервенции

„Ако морам да прифатам дека се менувам трајно, тогаш морам да ја сменам и индустријата“, рекла Кејти, која за Harper Bazaar позирала во незакопчана бела кошула која ги открила нејзиниет лузни над градите.
Освен физичките, имала и психолошки последици, но собрала сила и зборувала јавно за да им помогне на жените кои страдаат или претрпеле насилство.
„Се сеќавам на време кога не сакав да видам никого, ниту сакав некој да ме види“. Се исплашив од луѓето, особено од мажите. Се исплашив од целиот свет. Се сеќавам дека тогаш разговорот за оваа траума – беше невозможна мисија“, изјавила Кејти за Harper Bazaar .

Доживотен затвор
Кејти го познавала Дејвид многу кратко, а по две недели врска се покажал како монструм. Ја силувал и ја малтретирал осум часа, а потоа и го уништил лицето. Тој во 2009. година бил осуден на доживотен затвор.
Денес, Кејти успеала делумно да го реконструира лицето благодарение на бројните естетски интервенции. Таа има напишано три книги за своето искуство, а е многу социјално активна, ја следи скоро 1 милион луѓе на Инстаграм и дури успеала повторно да се врати пред камерата – честопати ангажирана како водителка на телевизиско шоу. Исто така, таа е среќно оомажена со градежниот изведувач Ричард Џејмс Сатон (37) и ги имаат ќерките Пенелопе (3) и Бел (Бел, 6).

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЖНО И БОЛНО – Во Македонија денеска се регистрирани 1288 нови случаи на Ковид 19: Починаа 39. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани …