МОЌТА НА ЛИМОНОТ – Ставила лимон покрај креветот и заспала,а кога се разбудила имала многубројни придобивки…

 

Доколку сакате да дознаете колку еден лимон може да создаде една магија, тогаш испробајте го овој трик…

Кога зборуваме за здрава исхрана, првата асоцијација секогаш е лимонот. Неговите позитивни својства се многубројни, а може да се користи на многу начини.
Да почнеме од мирисот на ова овошје кое што прави да се чувствуваме многу посвежо и почисто.
Лимонот е природен антисептик, а неговиот сок е одличен во чистење и на најтврдокорните дамки.
Покрај тоа, познато е дека мирисот од лимонот го подобрува нашето расположение, но и на луѓето кои што патат од анксиозност и депресија.
Доколку сакате да дознаете колку еден лимон може да создаде една магија, тогаш испробајте го овој трик:


Секоја вечер, пред спиење исечете лимон на четири дела. Малку посолете го и ставете го во чинија блиску до вашиот кревет.
Еве што ќе се случи:
– Собата ќе ви мириса свежо, подобро и од вештачки освежувач за просторија.
– Полесно ќе дишете, а доколку патите од астма, настинати сте или пак имате алергија, тогаш добро ќе ви дојде вдишувањето на воздух кој што е исполнет со мирисот на лимон.
– Ќе ви се регулира крвниот притисок.
– Ќе се разбудите со побистри мисли и без засипнат глас.
– Поспаноста ќе биде помала штом ќе го вдишете свежиот мирис на лимонот – делува подобро од кафе.

Екран

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Тест од 5. секунди открива дали месото е свежо или расипано

Бојата, количината на вода и ишараноста со бели ленти откриваат колку месо стоело на полиците …