ЛУЃЕТО СЕ ЗАГРИЖЕНИ И „ПОЛУДЕНИ“ОД ИНФОРМАЦИИ – Научниците ги отстраниле сите дилеми: Колку вирусот опстојува на површините и колку е потребно за да се заразиме!

Ако имате само една честичка од вирусот на прстот, веројатно нема да се заразите…

Сè повеќе луѓе престојуваат во своите домови за да избегнат контакт со оние кои се потенцијално заразени со вирусот „Ковид-19“. Но, во светлината на неодамнешните извештаи на американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), во кои се наведува дека коронавирус РНК е пронајден на крузерот Diamond Princess, дури 17. дена по заминувањето на сите патници, прашањето е кои се потенцијалните опасности од испорака на пакети, набавки намирници и површини кои се допираат.
Д-р Акико Ивасаки, имунолог од универзитетот Јеил и д-р Јулија Маркус, епидемиолог од Харвард, го дале своето мислење за Гардијан.
Дали извештајот од Diamond Proncess значи дека вирусот останува на површините до 17. дена?
Д-р Iaулија Маркус: „За време на истрагата на ЦДЦ, делови од вирусот РНК (рибонуклеинска киселина која ги носи генетските информации за вирусот) беа пронајдени во кабините што сè уште не биле исчистени. некој би се заразил со допирање на тие површини“.
Д-р Акико Ивасаки: “Тоа што значи дека делови од вирусот останале на површината. На вирусот му требаат многу други компоненти за да може да кажат дека е недопрен. Ако имате фрагменти на РНК, тоа не е целиот вирус. Потребен ви е целиот непроменет геном. Малку РНК не значи дека постои инфекција

Колку долго може вирусот да преживее на површините?
Маркус: „Медицинскиот журнал во Нова Англија објави студија која тестирала колку долго вирусот може да остане стабилен на разни површини под контролирани лабораториски услови. Но, важно е да се напомене дека количината на вирус брзо се намалува на сите површини, така што веројатно е намалена можноста за инфекција со допирање на тие површини “.

Можеме ли да се  заразиме само од дел од вирусот?
Ивасаки: „Потребно е одредено количество вирусни честички на кои морате да бидете изложени за да се заразите. Ако на прстот имате само една честичка вирус, веројатно нема да се заразите. Некои вируси се многу моќни, па затоа само 10. честички се доволни за да се заразат, а на некои други им требаат милиони. На колку помало количество на вируси сте изложени, толку е помала шансата за инфекција. Затоа е важно колку вируси остануваат на површината”.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Мрачна тајна на Хали Бери: Својот изглед го должи на болеста!

Од доцните осумдесетти години на минатиот век глумицата се бори со свирепа болест…   View …