#Да бидеме одговорни и да останеме дома – КОРОНА ВИРУС ВО СВЕТОТ: Бројот на заразени достигнал скоро еден милион – само во САД има повеќе од 215.000

Од почетокот на пандемијата во светот, до денес, со корона вирус се заразени 936.170 лица, починале 47.249, а оздравеле 194.578
Во моментов има отворено 694.343 случаи, од кои 35.612 се во критична состојба, додека здравјето на другите е стабилно, покажуваат податоците на „Worldometers“, кои собираат податоци.
Најбрза распространетост и најголем број заразени утрово се регистрирани во Соединетите држави (215.300), при што има нешто повеќе од 26 000 ново заразени во последните 24 часа.
Потоа следат Италија (110.574) и Шпанија (104.118). Кина е на четвртото место со 81.554 пациенти, а околу четири илјади помалку има Германија, која досега регистрирала 77.981 инфицирани коронавируси.


Земјите со над 20,000 заразени земји ги вклучуваат Франција (56.989), Иран (47.593) и Велика Британија (29.474). Сите други земји во светот имаат помалку од 20,000 заразени.
Најголем број на смртни случаи останува во Италија (13.155), по што следат Шпанија (9.387), а потоа следат САД (5.110), Кина (3.312) и Франција (4.4032). Сите други држави имаат регистрирано 2.000 или помалку починати.Ситуацијата во регионот изгледа вака: Босна и Херцеговина утрово има 466 случаи, од кои 19 се обновени, а 13 починати.
Хрватска има 963 заразени, шест мртви и 73 се опоравени. Во Србија има 1.060 заразени лица, 28 мртви и 42 се опоравени.
Словенија бележи вкупно 841 случаи, 15 починати и 10 закрепени. Конечно, најдобрата состојба е во Македонија (354 заразени, 11 мртви и 17 се опоравени) и Црна Гора (123 заразени, двајца мртви).

Екран


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Го смирува ЖЕЛУДНИКОТ, ја обновува СЛУЗОКОЖАТА: На овој начин подгответе ги семките од ЛЕН и прочистете го организмот

Ако имате болки во желудникот, се нервирате, пиете премногу лекови, лененото семе ќе биде вашата …