СВЕДОШТВО КОЕ ПРЕДИЗВИКУВА БЕС И СТРАВ: Пандемијата на корона можела да се предвиди! Како ги пропуштиле ОВИЕ НЕШТА!

„Пандемијата на новиот корона вирус КОВИД-19 не можеше да биде попредвидлива“, пишува за BBC Future, Брајан Волш, дописник на „Аксиос“ и автор на книгата „Крајот на времето: краток водич за крајот на светот“.
Волш се сеќава дека во октомври 2019. година, тој гледал симулација која вклучува фиктивна пандемија предизвикана од нов корона вирус, во која загинале 65. милиони луѓе, и дека во изминатите 15. години му недостасувале написи и студии во кои се предупредувало дека е само прашање на време кога ќе избие глобална пандемија која вклучува нови респираторни заболувања.
Во интервју за BBC Future од 2018., експертите рекле дека веруваат дека има милиони неоткриени вируси во светот и дека шансите следната пандемија да биде предизвикани од некои нови вируси се доста веројатни.
Во 2019 година, Канцеларијата за здравство и услуги ја симулирала вежбата „Crimson Contagion“ (Гримизна зараза) на замислената пандемија на грип, која се шири од Кина и се шири ширум светот и предвидува дека само вбо САД ќе умрат 586.000 луѓе.
Според податоците од 26. март 2020 година, потврдени се повеќе од 470.000 случаи на КОВИД-19 и повеќе од 20.000 смртни случаи низ целиот свет.


Брајан Волш посочува дека ниту војните, земјотресите, ниту вулканите не убиле скоро исто толку луѓе колку што биле убиени од вируси, бактерии и паразити. Така, се вели дека околу половина милион луѓе умираат од маларија секоја година. Чумата на Јустинијан убила околу 50. милиони луѓе во шестиот век, или веројатно половина од светското население во тоа време.
„Црната смрт“ – најверојатно предизвикана од истиот патоген на чума – убила околу 200. милиони луѓе во 14 век. До 300. милиони луѓе починале од сипаници само во 20 .век. Во 1918 година, од грип починале помеѓу 50. и 100. милиони луѓе, повеќе отколку во Првата светска војна. Околу 75. милиони луѓе се заразени со ХИВ и тој број се зголемува секој ден, а досега починале околу 32. милиони луѓе.
На прашањето зошто патогените микроорганизми се толку ефикасен масовен убиец, Волш посочува дека тие се реплицираат – инфицираат во домаќинот, кој станува фабрика за производство на уште повеќе вируси, бидејќи бактериите се репродуцираат во соодветно опкружување.Со кивање, кашлање или крварење, тие се пренесуваат на седечкиот домаќин, а Кралскиот колеџ во Лондон проценува дека едно лице со новиот корона вирус инфицира 1,5 до 3,5 други луѓе.


Луѓето се движат и со себе носат микроби. На крајот на 19. век, очекуваниот животен век бил 29. години, а развојот на санитарните услови, вакцини и антибиотици променило сè.
Сепак, Волш забележува дека иако бројот на заразни смртни случаи се намалува, тие не исчезнале, и дека во изминатите сто години бројот на нови заразни болести, како што се КОВИД-19, САРС или ХИВ, е четворен а само од 1980. година е троен.
Постојат неколку причини, една од нив е што бројот на жители на планетата е двојно зголемен во последните 50. години, бројот на домашни животни во моментот е поголем отколку во изминатите 10.000 години, а вирусите можат да преминат од животно на човек.
Микробите еволуираат 40 милиони пати побрзо од луѓето. Антибиотиците спасиле стотици милиони, но бактериската отпорност кон нив исто така расте. Климатските промени, исто така, рашириле болести кои ги пренесуваат животни или инсекти, како што е вирусот Зика.
Ширењето на болеста е под влијание и на човечката психологија, така што со порастот на движењето против вакцинирање, бројот на заболени од морбили е зголемен, вели Волш.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) ВИДЕО+ФОТО) Дошол на венчавка со шест жени:„Сите се трудни од мене!“

На Инстаграм објавил фотографии од венчавката Контроверзниот богаташ познат како Прити Мајк предизвикал низа коментари …