(Рецепт) Напиток кој е полн со ЦИНК и ВИТАМИН Ц: Се подготвува за 5. минути и бргу го јакне имунитетот!

Напивка кој треба да го правиме за време на пандемијата – лесно се подготвува а е полн со цинк и витамин Ц!
Научно е докажано дека цинкот спречува настинката и го намалува ризикот од вируси, како и дека поттикнува брзо излекување.
Цинк е клучен за функционирање на повеќето клетки во нашето тело и се знае дека е погоден за придобивките на целокупното здравје во целина.
Овој минерал е најмногу потребен на постарите лица со нарушен имунитет и за оние кои честопати се подложни на настинка.
Симптоми кои укажуваат на недостаток на цинк во организмот се: замор, опаѓање на косата, нарушен мирис и вкус, оштетен вид, чести настинки …


Во комбинација со други минерали и витамини, цинкот делува и како моќен антиоксиданс кој помага да се спречи оксидативниот стрес и со тоа да се промовира превенција на многу болести.
Важно е да имаме храна што содржи цинк во нашата исхрана, а добри растителни извори на овој минерал се: спанаќ, шитаке печурки, семки од репка, тиква, грашок, блитва, алги, домати и брокула.
Исто така, постојат голем број на јаткасти плодови, билки и семиња кои се одлични за снабдување на организмот со цинк, како што се семе од сусам, семки од тиква, магдонос, како и тофу и јогурт.


Комбинацијата на цинк и витамин Ц е најмоќната за зајакнување на имунитетот – рецептот за овој пијалок е нивна совршена мешавина преку природна и здрава храна.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …