ВИСТИНСКИ СОВЕТ – Кинески доктор тврди: Миењето раце и маските не е доволно да го спречат корона вирусот! Еве што мора да правите секој ден!

Еве како правилно да се заштитите од корона вирусот, советува кинески доктор…

Ванг Хаинг, фармацевт во болницата на Медицинскиот универзитет во Пекинг, рекол дека носењето маска и миењето на рацете не е доволна заштита од корона вирусот.
Носот е познат како „порта“ на дишните патишта, лесно може да содржи нечистотија. Во носната празнина, објаснил Хаин, има влакненца и бројни набори во мукозните мембрани во кои се акумулира прашина, микобактерии и вируси. Затоа, тој предлага да го миете носот еднаш дневно, веднаш штом ќе се вратите дома.
„Ако сте изложени на загадена околина, испирањето треба да се изврши веднаш штом ќе ја напуштите околината и се препорачува да го исплакнете носот неколку пати на ден“, објаснува тој.


За повеќето, доволно е да се исплакне носот со зовриена вода, чија температура е близу до телесната температура. Премногу ладна или топла вода може да ги иритираат мукозните мембрани на носот.
Хаинг советува употреба на солена вода за пациенти со хроничен ринитис, како и за лица со многу затнат нос. Таквата вода го намалува отокот на ткивата на носната шуплина и мукозните мембрани.
Кога го исплакнувате носот, главата треба малку да се спушти за да не влезе вода во респираторниот тракт. Повлечете ја водата на една ноздра, потоа енергично испуштете ја. Така направете и со друга ноздра.
Целта е да ги извадите бактериите и вирусите од носот, за да не се вовлечат во белите дробови. Бидете внимателни при оваа акција.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Банана крем колач: Брз летен десерт без печење!

Ќе уживате во феноменалниот вкус Состојки: 500 мл млеко, 1 кесичка пудинг од ванила, 80 …